iCloud не работи како што треба, и Apple го игнорира

icloud

ICloud работи веќе неколку години, а реалноста е дека тој сè уште е во бета фаза од скоро сите свои аспекти. Се чини неверојатно дека првата компанија што се определи за складирање на облак (а јас мислам на првата од големите компании), со опции за синхронизација, складирање и многу други услуги базирани на облак е онаа што остана најстагнација во спроведувањето на вашиот сопствен систем, гледајќи како Google и Microsoft го унапредуваат, и со многу бесплатни опции кои продолжуваат да бидат попривлечни и покрај намалувањето на цената што го направи Apple по воведувањето на iOS 8 и Yosemite.

icloud-фото-библиотека

Еден од најдобрите примери за тоа како iCloud не работи како што треба е Фотографии во iCloud. По неколкуте обиди за имплементација на систем кој служи за автоматско складирање фотографии во облакот, се чини дека Apple сега се определи за „класична“ синхронизација, овозможувајќи автоматско поставување фотографии и видеа без оглед на датумот и со можност за пристап до нив од кој било интернет прелистувач. Идеја која нема ништо ново, но дека и покрај ова, сè уште е во фаза Бета според самиот Apple. И дека токму Стив sобс го започна овој проект на фотографии во облакот, а ние сме сè уште со Бета.

Континуирани проблеми со синхронизација на датотеки, iCloud диск што ги брише корисничките датотеки, програмери кои се жалат дека нивните апликации не работат како што треба со услугата Apple ... Накратко премногу проблеми за компанија која обично ги нема во овие аспекти што директно влијаат на корисникот. И изговорот дека сопствената внатрешна структура на Apple спречува правилен развој на iCloud не е валиден, бидејќи тоа се решава за пет минути со доделување тим за развој на системот. Додека Apple сериозно не го сфати iCloud, ние ќе продолжиме да го правиме тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Талион dijo

  Во врска со истото, има ли начин да направите резервна копија во iCloud од уредот рачно во iOS 8 (мислам да не чекам да се направи кога ќе го поврзам уредот со струја)? Се сеќавам дека во iOS 7 го внесов iCloud во поставките / iCloud, но во iOS 8 не ја добивам опцијата, дали сепак можам?

  1.    Луис Падилја dijo

   Да, одете во Settings-iCloud-Backup и можете да го направите тоа.

   1.    Талион dijo

    Ви благодарам многу Луис, не ми падна на памет да прегледам во тој дел во рамките на iCloud