iFixit го распарчува iPhone 13 Pro со изненадувања

Како и секоја година, iFixit ни го носи својот посебен „дефект“ на уредот да ни донесе целосен детал за тоа каков е iPhone 13 Pro внатре и компонентите што оваа година се внатре. Оваа година, тие успеаја да најдат изненадувања во компонентите на Face ID и да ги истакнат вестите што ќе влијаат на промената на екранот на уредот.

Пред да испитате што има во новиот iPhone, iFixit изврши скенирање на Х-зраци каде што можеме да ја набудуваме батеријата во форма на буквата Л, магнетниот прстен на MagSafe, како и магнети за стабилизирање на сликата веднаш до колото на уредот. Едно од најважните работи е дека се чини дека iPhone 13 Pro има кабел што доаѓа од еден од сензорите на врвот, што, според iFixit, може да создаде проблеми при поправка на уредот.

Ако продолжиме со визуелно пресликување, Taptic Engine сместен внатре и задолжен за контрола на Haptic Touch, се чини дека е помал по големина од другите годиниНа Меѓутоа, тој е покрупен отколку претходните години и ја зголеми својата тежина од 4,8 грама колку што тежеше во iPhone 12 Pro на 6,3 колку што тежи денес. Продолжувајќи во споредба со iPhone 12 Pro, новиот модел Pro го елиминира слушалката на звучникот поставен на екранот, преместувајќи го помеѓу предната камера модулот Face ID, мерка што би ја олеснила замената на екранот. iFixit се сомнева дека Apple користи интегрирани OLED панели на допир кои ги комбинираат слоевите на допир и OLED на екранот, намалувајќи ги трошоците, дебелината и бројот на кабли за управување во уредот.

Грешка на новиот дизајн на уредот е идентификаторот за влез на вода и точниот проектор на iPhone 13, кои се споени во еден модул и му овозможи на Apple да ја намали големината на изрез на Ајфони оваа година. Со ова, тие исто така го направија хардверот Face ID независен од екранот.

Според iFixit, и покрај неспојувањето на модулот за Face ID и екранот, секоја замена на екранот го оневозможува Face ID. Ова значи дека замените на екранот што не се овластени од Apple ќе ги остават нашите уреди без можност да се отклучуваат со Face ID. (отклучете или потврдете за каква било акција што вклучува препознавање на лице).

Што се однесува до капацитетот на батеријата, iPhone 13 Pro користи 11,97Wh, што е еквивалентно на 3.095mAh, наспроти 2.815mAh за iPhone 12 Pro. Батеријата во iPhone 13 Pro има дизајн во форма на L годинава, промена од правоаголната батерија што се користеше во минатогодишниот Pro модел. iFixit вели дека тестовите за замена на батериите биле успешни, и покрај гласините дека замената на батеријата не е можна.

Внатре има 6 GB RAM меморија, Заедно со неколку чипови за ултра-широкопојасен опсег и управување со енергија, дизајнирани од Apple, и не е изненадувачки, iPhone 13 Pro е опремен со модемот SDX60M на Qualcomm и она што iFixit верува дека е 5G примопредавател. Тоа го рече познатиот аналитичар, Минг-Чи Куо Модемниот чип на Qualcomm во овогодинешните iPhone телефони има функционалност за сателитска комуникација, но ако е таму, iFixit не забележа и Apple не започна комуникација за тоа во Keynote, па се чини дека оваа функционалност не дојде до ништо. Блумберг појасни дека Apple работи на сателитска функција што ќе им овозможи на луѓето да испраќаат текстови во итни ситуации со помош на сателитска врска, но оваа функционалност не се очекува до 2022 година.

Ако сте iousубопитни подетално да го разгледате дефектот на iFixit, ќе ве оставиме овде врската за да можете да го прегледате и да ги најдете сите делови што го опремуваат новиот предводник на Apple.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.