iFixit ја расклопува паметната батерија на Apple

Паметна-батерија-кутија-Apple-iFixit-830x383

Уште еднаш момците на iFixit уште еднаш расклопија нов уред. Овој пат на ред е Куќиштето за паметни батерии, што Apple го објави минатиот вторник без претходно истекување. Вчера ви покажавме unboxing на уредот во кој можеме да ја видиме curубопитната и естетски впечатлива форма што Apple ја искористи за да ја создаде оваа кутија за батерии за да го продолжи траењето на батеријата на iPhone 6 и iPhone 6s.

Случајот со паметни батерии нè уверува до 25 часа прекувремена работа на разговор, 18 часа употреба на Интернет преку LTE / 4G мрежите и до 20 часа репродукција на видео. Благодарение на материјалот што се користи во производството на овој уред, еластомер, отстранувањето и вметнувањето на iPhone 6 / 6s е многу едноставно.

Момците на iFixit ни покажуваат што очекуваа многу корисници и тоа не е ништо друго освен ниско силиконскиот слој наоѓаме нормална батерија И струја што не може да се поправи, но може да се замени, но поради херметичкиот заптив што ни го нуди Куќата за паметни батерии, секоја промена влијае на стагнацијата на случајот. Батеријата од 1877 mAh е нешто поголема од онаа што ја нуди iPhone 6 se серијата, 1750 mAh и ни нуди дополнителна автономија од 80%.

Покрај батеријата го наоѓаме чипот за полнење NXP 1608A1 задолжен за управување со енергијата што ја достигнува батеријата за полнење и прикажете ги информациите поврзани со времетраењето во контролниот центар на нашиот уред. Во согласност со традицијата, iFixit повторно додели резултат 2 од XNUMX за поправка. Батеријата може да се замени, но не и премазот на кој се наоѓа, па оттука и белешката е толку мала, иако главната компонента може да се замени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   AnExtra dijo

  Не е споменато во статијата, но случајот има антена што Apple ја додаде во случајот, а другите случаи ја немаат, добро за Apple, сега случајот веќе не изгледа толку скап

 2.   Ентони dijo

  Невообичаено прашање за антената да служи?