Imran Chaudhri објаснува детали за тоа како е дизајниран Apple Watch

Епл Види

Тоа веќе го прави пет години што ја виде светлината за прв пат Apple Watch. Донекаде ризичен облог, како и сите оние што ги лансираше компанијата Купертино. Вистината е дека јас бев еден од оние кои сметаа дека многу луѓе нема да потрошат 500 евра на дигитален часовник што е од мала корист ако не го носите вашиот iPhone во џеб.

Пет години подоцна, со пет ажурирања назад, со ист надворешен дизајн (порасна само 2 мм.) Apple може да се пофали дека во моментов продава повеќе часовници отколку сите швајцарски производители заедно. Еден од неговите креатори, со неизречено име, Имран Чаудри, сподели симпатични детали за првичното создавање на Apple Watch.

Денес е петгодишнина од дебито на 2015 година на оригиналниот Apple Watch, и дизајнерот Имран Чаудри, кој беше дел од оригиналниот тим на Apple Watch, сподели неколку интересни парчиња информации за процесот на развој на познатиот часовник преку TechCrunch.

Чаудри објави фотографија од тимот на Apple Watch направена на денот на лансирање, како и репродукција на неговата оригинална скица за почетниот екран на Apple Watch, со форма на кружна икона инспирирана од часовникот на она што првично се нарекуваше пристаништето.

Дигиталниот допир првично беше наречен ЕТ за електронски допир. Чаудри вели дека го именувал за својот потенцијал како нова форма на емоционална врска. Цртежот "мастило" беше инспириран од неговите денови на уметник на графити.

Кажува дека првиот Apple Watch е изграден со употреба на А. IPod Nano од 6-та генерација е врзан за ремен на Apple Watch. Создаден е за да ги научи Сири и Центарот за известувања како први одлики на Apple Watch.

Чаудри објасни и други куриозитети, вклучително и како е создадено лицето на Солар воч како начин муслиманите во Рамазан брзо да ја согледаат положбата на сонцето или како пеперутките на лицето на Apple Watch Motion тие биле мртви кога биле фотографирани за да не ги оштетат во живо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.