iOS и iPadOS 14 веќе се инсталирани на повеќе од 25% од поддржаните уреди

iOS и iPadOS 14 пристигнаа пред неколку дена до сите корисници заедно со watchOS 7 и tvOS 14. Овие нови оперативни системи беа презентирани на WWDC минатиот јуни. Оттогаш, бета-верзиите се појавуваат и јавно и исклучиво за програмерите со цел да ги полираат верзиите објавени пред неколку дена. Најновите податоци покажуваат дека во тоа само пет дена, стапката на усвојување на iOS и iPadOS 14 на поддржаните уреди е над 25%. Тоа е, еден од четири уреди веќе ги имаат инсталирано овие нови верзии.

Еден од четири уреди веќе имаат инсталирано iOS и iPadOS 14

Податоците доаѓаат од Mixpanel, услуга што ги анализира посетите на веб-страниците, апликациите и другите компании што ги следат мобилните SDK. Податоците, според тоа, Тие не се официјални ниту доаѓаат од „Епл“. Податоците за Купертино ќе пристигнат за неколку недели, кога лансирањата се стари еден месец. Сепак, стапките што ни ги нуди Mixpanel може да се споредат со минатата година кога усвојувањето беше поделено на iOS 12 и iOS 13.

Од денес, 22 септември и за време на пишувањето на овој напис, усвојувањето на iOS и iPadOS 14 достигнува до 29%. El 63% сè уште имаат iOS или iPadOS 13 инсталиран на вашиот уред. Остатокот од уредот, 8% имаат инсталирано постара верзија. Ова значи дека околу 30% од корисниците веќе ја имаат инсталирано најновата компатибилна верзија на нивните уреди или што е исто, три од десет уреди имаат најновото ажурирање.

Ако анализираме усвојувањето на iOS 13 минатата година на овие датуми, една недела од официјалното лансирање, тоа беше 20%. Зголемувањето на инсталацијата на iPadOS и iOS 14 може да се должи на развојот на настаните поврзани со графичките контроли на почетниот екран. Тие предизвикаа бес кај оние што наликуваат на персонализација со оглед на трендовите на Твитер минатата недела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Emilio dijo

    Добрата работа е кај Apple, што продолжуваат да се ажурираат подолго време. Да видиме дали таа бројка се зголемува.