iOS и iPadOS 14 претрпе грешка што ги ресетира стандардните апликации по рестартирање

Една од новините на iOS и iPadOS 14 е можноста за модифицирање на стандардните апликации што ја вршат својата работа како е-пошта и веб прелистувач. Благодарение на ова, можеме да го смениме стандардниот прелистувач во Chrome или Edge и е-пошта во Gmail или Outlook, на пример. На овој начин, iOS и iPadOS одат чекор понапред за да го зголемат прилагодувањето на овие типови аспекти што се од суштинско значење за корисникот. Како и да е, во тековната верзија Постои грешка што ги ресетира изменетите стандардни апликации на оние што ги применува Apple во фабриката. Тоа е, ако терминалот се рестартира, Safari и Mail повторно стануваат стандардни апликации како прелистувач и пошта.

IOS и iPadOS 14 грешката ги менува стандардните апликации со рестартирање

Многу корисници на Твитер и Редит додаваат гориво во огнот и тврдат дека оваа грешка ја испланирал Епл. За да го анализираме, ќе дадеме пример во сеќавање дека стандардните апликации од Apple како веб прелистувач и управувач со е-пошта со Safari и Mail, соодветно. Да замислиме дека имаме iPad со iPadOS 14 и го изменивме стандардни апликации дефинирање на Google Chrome како стандарден прелистувач и Microsoft Outlook како менаџер за пошта.

Досега добро. Ако кликнеме на врската, се отвора Chrome и ако кликнеме на која било врска со „mailto“, се отвора Outlook. Сепак, снема батерија и нашиот iPad се исклучува. Грешката се јавува кога уредот се рестартира неочекувано, бидејќи батеријата истекува или правиме намерно рестартирање. Кога уредот ќе се вклучи повторно, стандардните апликации што ги изменивме веќе не се како што сме ги оставиле.

На овој начин, по рестартирање, стандардните апликации се повторно Safari и Mail. Доколку корисникот сака, може повторно да ги измени, но ако повторно се рестартираат, уредот ќе го стори истото повторно. Тоа е прилично непријатна грешка ако се навикнеме стандардно да ги менуваме апликациите. Сепак, се надеваме дека Apple ќе ја отстрани грешката што е можно поскоро. Постојат две решенија, кои го стартуваат iOS 14.0.1 решавајќи го ова заедно со други грешки или чекаат iOS 14.2 чија бета верзија излезе утрово за програмерите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.