iOS 10 ќе ни овозможи да ги сокриеме апликациите

iTunes-Apple-Music-05

Се чини дека се приближува почетокот на крајот на природните апликации, оние апликации на огромното мнозинство на корисници ставаат папка што обично ја нарекуваме со несакан прекар. Пред неколку месеци Кук изјави дека поради внатрешните врски на iOS е невозможно да се отстранат одредени апликации без iOS да започне да покажува дефекти. Како што е вообичаено, секој пат кога „Епл“ ќе издаде нова верзија на различните оперативни системи што ги работи, програмерите почнуваат да бараат нешто необично и тоа може да открие некои информации за идеите на „Епл“ за во иднина.

код-скриј-апликации-iTunes

Како што дознава развивачот, метаподатоците на iTunes го сугерираат тоа следната верзија на iOS ќе ни овозможи да ги снемаме апликациите што не мачат, но не целосно, но тоа ќе ни овозможи да ги сокриеме за да престанат да зафаќаат простор на нашиот почетен екран. Внатрешниот API вклучува „isFirstPartyHideableApp“ и „isFirstParty“ што ако го преведеме на шпански јазик означува дека главната апликација може да биде скриена. Ако конечно Apple ја спроведе таа идеја, тоа ќе ни овозможи да управуваме со дистрибуцијата на нашите апликации на нашите iPhone, iPad и iPod Touch во согласност со нашите потреби.

Најверојатно Да се ​​ослободиме од сомнежите на следната конференција за програмери дека Apple ќе слави во месецот јуни и каде можеме да ги видиме вестите што Apple ќе ги презентира од iOS 10 и OS X. Се разбира, метаподатоците на iTunes не откриваат кога Apple планира да ги имплементира овие нови функции на iOS, но сè изгледа посочете дека ќе биде порано отколку подоцна и најверојатно нема да има во идните надградби на iOS 9, но до iOS 10 најверојатно нема да го видиме.

Во моментов единствениот начин да се сокријат апликациите на нашите уреди базирани на iOS е преку Apple Configurator, како што веќе ви покажавме пред неколку недели, но тоа е процес што не е достапен за сите корисници поради одредена сложеност вклучена во процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.