iOS 13.4.5 ќе овозможи споделување песни на Apple Music на Instagram Stories

Пред неколку часа, Apple ја објави првата бета верзија на iOS 13.4.5, верзија на iOS што тоа ќе биде едно од последните што Apple планира да го лансира пред прославата на WWDC 2020, настан што ќе се одржи на Интернет и каде ќе биде претставен и iOS 14, како и останатите оперативни системи што ќе стигнат до уредите што Apple ги има во моментов на продажба.

Оваа нова верзија, која не нуди многу детали за новостите што ни ги нуди, вклучува интересна функција што корисниците на приказните на Apple Music и Instagram несомнено ќе ја ценат, бидејќи преку апликацијата Apple Music, ќе можеме да споделете во нашата храна песната што ја слушаме.

Оваа функција беше достапна само преку апликации од трети страни и веројатно не е последна, иако Apple ја елиминираше од сите свои оперативни системи можноста да може да споделува содржини од нашите уреди на социјалните мрежи Twitter и Facebook.

Споделувањето на песната што ја слушаме и на Instagram и на Facebook приказни е многу едноставен процес. Треба само да ја отвориме апликацијата Apple Music на нашиот iPhone или iPad, да ја избереме песната што сакаме да ја споделиме и да го притиснеме копчето за споделување. Ако кликнеме на Инстаграм, автоматски ќе се создаде вертикална слика со уметноста на албумот, името на песната и заматена анимирана позадина, како што можеме да видиме на сликата погоре.

Секој корисник што ќе кликне на сликата што ја објавивме на нашите приказни на Инстаграм, можете да го слушате директно на Apple Music. Иако е ограничена на апликацијата Apple Music, оваа нова функција несомнено ќе биде одлично прифатена од корисниците на двата услуги, бидејќи ќе им овозможи да ги споделат своите омилени песни со своите следбеници. Оваа функција е исто така компатибилна со приказните на Фејсбук, па ако не користите Instagram и ако Facebook, можете исто така да ја искористите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.