iOS 13.5 бета 4 ја обновува функцијата за известување за изложеност на COVID-19

IOS 13.5 бета-верзии се издаваат периодично од Apple. Четвртата бета верзија сега е достапна за развивачите и ќе биде верзија заснована главно на барањата на општеството по пандемијата КОВИД-19. Сепак, сите функции треба да се полираат за да се избегнат проблеми кога конечната верзија ќе биде објавена ширум светот. Во оваа нова верзија обновена е конфигурацијата на функцијата за известување за изложеност на COVID-19, дозволувајќи му на корисникот поголема контрола врз тоа кои податоци се споделуваат, со кои апликации и дали е активирана алатката.

Корисникот ја презема контролата над известувањето за експозиција во iOS 13.5 бета-4

Во iOS 13.5 ќе биде вклучен трајно упатства и интерфејс за конфигурација на една од најочекуваните функции. Тоа е API дизајниран од Google и Apple за да открие и складира какви контакти имал секој корисник во текот на денот и да може известете во случај корисникот да бил во контакт со позитивен корисник за COVID-19. Оваа технологија се заснова на техниката за пронаоѓање контакти, користејќи Bluetooth на телефоните.

Сепак, првите бета верзии на iOS 13.5 не покажаа многу информации за функцијата и затоа во четврта бета повеќе информации се вклучени за корисникот може да одлучи и да ги има сите информации во однос на функцијата и дали е активирана или не. Во оваа верзија, пристапуваме до конфигурацијата во функцијата преку апликацијата Поставки, гледаме неколку елементи:

  • Активирање: на врвот гледаме а прекинувач што ви овозможува да го активирате или деактивирате известувањето за изложеност. Сепак, тој ќе биде неупотреблив (не може да се активира или деактивира) сè додека не инсталираме апликација што дозволува нејзино користење. На овој начин спречуваме системот да активира бескорисна функција.
  • Апликации што користат API: По воведниот пасус што ја објаснува технологијата што ја користи функцијата, можеме да видиме кои апликации можат да ја користат алатката. На овој начин, корисникот има контрола врз тоа кои апликации користат Bluetooth технологија за да регистрираат контакти.
  • Избришете го дневникот на изложбата: конечно, имаме можност за бришење на дневникот на изложености. Тоа е, избришете ги сите информации за контакт што се зачувани на нашиот телефон. Општо кажано, тоа значи дека ќе ги изгубиме контактите што ги имавме во последните 14 дена и дека трајно ќе ги изгубиме тие информации.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.