iOS 13.7 ја влошува потрошувачката на батерија на новите iPhone-и, но не и на постарите

Батерија iOS 13.7 наспроти iOS 13.6.1

Батеријата е и ќе продолжи да биде една од најважните аспекти за сите корисници, бидејќи од тоа зависи дека можеме да го користиме нашиот iPhone без страв дека ќе остане без батерија во секое време. Со лансирањето на iOS 13.7 минатата недела, неопходна беше споредба со iOS 13.6.1.

Неопходни, но не и задолжителни бидејќи сите модели што ќе бидат ажурирани на iOS 14 се истите оние кои моментално уживаат во iOS 13, па доколку iOS 13.7 е крајната верзија и нуди прилагодена потрошувачка на батерија, како што се случува со iPhone 11, iPhone SE 2020 година, со iOS 14 сè треба да се поправи.

Уште еднаш, момците во iAppleBytes направија А споредба помеѓу iOS 13.7 и iOS 13.6.1, на iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone XR, iPhone 11 и iPhone SE 2020. Од овој тест извршен како и секогаш преку тестот за батерија достапен во апликацијата Geekbench, гледаме како и iPhone 11 и iPhone SE 2020, моделите лансирани кон крајот на 2019 и почетокот на 2020 година, се најпогодени во однос на перформансите на батеријата.

Сосема спротивното се случува со останатите терминали што се дел од оваа споредба. IPhone SE, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8 и iPhone XR нуди иста или уште подобра траење на батеријата со iOS 13.7 отколку со iOS 13.6.1, особено кај iPhone 7 и iPhone 8, каде што автономијата е значително зголемена во споредба со претходните верзии на iOS 13 кои беа лансирани на пазарот.

Ова ажурирање се чини дека е наменет за постари модели, бидејќи е во овие места каде што нуди поголема автономија. Овие резултати се индикативни и се засноваат на анализа направена од апликацијата Geekbench, па веројатно е дека од ден на ден не сте забележале никакво подобрување.

Дали забележавте какво било подобрување по инсталирањето на iOS 13.7 на батеријата? Дали батеријата трае помалку? Известете ни ги вашите коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хектор Бјанкини dijo

  Во iPhone 8 Plus времетраењето е исто. Онаму каде што забележав разлика е во Ipas mini 4. Траењето на батеријата е многу помалку. Се надевам дека ќе го подобрат. Благодарам

 2.   Паулина dijo

  Батеријата трае исто, само влијаеше на квалитетот на самата батерија, како и брзината при отворање апликации и при прелистување на Интернет.

 3.   Oseозе Гонзалез dijo

  Со iOS 13.7 батеријата се загрева при полнење и ако ја инсталирате апликацијата covid radar, таа не го ажурира датумот и екраните не одговараат на апликацијата