iOS 14 е веќе на 72% од сите поддржани уреди

iPadOS 14

La Веб-страница за развивач на Apple само ги поставивме првите податоци за Усвојување на iOS 14 бидејќи се појави на пазарот пред неколку месеци. Врз основа на овие податоци, усвојувањето на iOS 14 ги надминува податоците за усвојување прикажани во iOS 13.

Неколку години, Apple одделни податоци за посвојување. Од една страна ги наоѓаме податоците за посвојување поврзани со уредите што се појавија на пазарот во последните 4 години и од друга страна сите уреди што се компатибилни со достапната најнова верзија на iOS.

посвојување иос 14

Во однос на квотата за усвојување на iOS 14 на сите уреди компатибилни со оваа верзија, ова е на 72%, додека iOS 13 е на 18%. Со останатите уреди, 10%, управува верзија пред iOS 13.

Но, ако зборуваме за уредите на „Епл“ стари помалку од 4 години, стапката на посвојување изнесува 81%. Со 17% сè уште управува iOS 13, а со преостанатите 2% управуваат верзии пред iOS 13.

Што се однесува до усвојувањето на iOS 14 на iPad, работите многу се менуваат, бидејќи само 61% од сите iPad компатибилни со iOS 14 се ажурирани на iOS 14, 21% за iOS 13 и останатите, со 18% управува iOS 12% или претходни верзии. Таа бројка се искачува до 75% кога зборуваме за модели на iPad со 4 или помалку години.

Пониската стапка на усвојување на iOS 14 на iPad потврдува уште еднаш дека ова е А. секундарен производ и често наменет за дома, па веројатно е дека и покрај постојаните известувања што ги испраќа Apple за да нè потсети дека имаме ажурирање во очекување, корисниците поминуваат од тоа, не знаеме дали од страв дека ќе престане да работи како порано или поради едноставна мрзеливост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.