iOS 14 воведува наоѓач на емоџи на тастатурата

Малку по малку знаеме повеќе новости за новите оперативни системи на Apple. Програмерите почнуваат темелно да ги истражуваат новите водичи и документација за детално да разгледаат што има ново. Сепак, има многу нови функции достапни на веб-страницата на Apple. Тоа е случај на воведување пронаоѓач на емотикони на мајчината тастатура iOS 14. Досега, во iOS 13, можевме брзо да внесеме емоџи што одговараше на она што го пишувавме користејќи Брз тип. Како и да е, ова се менува кога ќе се воведе вистински пронаоѓач на емотикони.

Пронајдете го емотиконот со пронаоѓачот на емотикони iOS 14

Ново поле за пребарување за тастатурата со емотикони ви овозможува да пребарувате за совршени емотикони. Внесете најчесто користен збор или фраза како „срце“ или „смешковско лице“ и ќе ви се претстават соодветните емотикони за избор.

Веста за iOS 14 тастатура Тие ќе дадат многу за што да разговараат во наредните недели. Едно од новите подобрувања на тастатурата кај сите нови оперативни системи е побрзата брзина на диктирање со користење на Siri. Оваа брзина е таква како резултат на интеграција на механизмите за диктат директно од уредот, наместо да се користи врска со серверите на Apple.

Сепак, друга од новините околу тастатурата е додавање на наоѓач на емотикони. Кога ќе притиснеме на емотиконите на тастатурата за да го отвориме целиот каталог на емотикони, од горната страна се прикажува и пребарувач. Во пребарувачот можеме да напишеме емоција, предмет или тој концепт на кој сакаме да се повикаме преку емотикон. Следи, ќе се појават сите емотикони поврзани со внесениот збор и можеме да кликнеме на нив за директно да ги запознаеме со пораката.

Оваа одлика сè уште се чини дека е во развој, бидејќи не работи совршено и има некои недостатоци во дизајнот и проблеми со перформансите. Веројатно е дека во ажурирањето на бета-верзијата во наредните денови тие ќе ја наведат неговата работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.