iOS 14 додава анимирани корици на плејлистите

Apple Music iOS 14

На 22 јуни, Apple претстави некои од новите функции, особено главните, кои ќе доаѓаат од раката на iOS 14. Како што поминаа деновите, а програмерите и корисниците ја инсталираа првата бета верзија, малку по малку, ајде да откриеме нови карактеристики и комунални услуги кои, од помало значење, не беа споменати на настанот.

Денес зборуваме за Apple Music. Апликацијата за стриминг музичка услуга на Apple ќе додаде подобрувања како што е ново јазиче Слушај сега, подобрено пребарување и автоматска репродукција. Продолжувајќи со промените во дизајнот, ќе најдеме и корици на анимирани плејлисти.

Во табулаторот Слушај сега можеме да видиме како сликите или кориците на плејлистите, радиостаниците, албумите ... сега се поголеми. Некои од овие опции за репродукција сега покажуваат анимација, анимација што не е корисна, но и дава на апликацијата многу кул допир.

Овие анимации главно се наоѓаат во плејлисти создадени од Apple но исто така можеме да ги најдеме во списоците што ги создаваат корисниците, според Бенџамин Мајо од 9to5Mac. Анимациите се кратки, а некои изгледаат како едноставни анимирани позадини што можеме да ги најдеме на iOS, покажувајќи кратки и шарени секвенци кои се повторуваат во јамка.

Подобрено пребарување во iOS 14

Со iOS 14, Apple ни овозможува да бараме песни со додавање на голем број филтри меѓу кои ги наоѓаме жанрот, расположението, активноста како и прикажувајте предлози во резултатите од пребарувањето додека пишуваме.

Дополнително, во библиотеката се додадени и нови филтри за полесно наоѓање на специфични уметници, албуми и плејлисти во нашата библиотека. Ако престанете да ја користите Apple Music заради основниот систем на пребарување што го нуди, сега со iOS 14, Треба да пробате повторно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.