iOS 14 и iPadOS 14 ќе ги препознаваат звуците околу нас

Apple секогаш ги разгалувал сите детали околу опциите за пристапност на сите свои оперативни системи. Покрај тоа, се повеќе и повеќе лица со попреченост од сите видови, почнуваат да ги гледаат електронските уреди како дополнителна помош. Да се ​​има комплетен, ефикасен и корисен оперативен систем е од витално значење за овие луѓе. Новите iOS и iPadOS 14 ќе им овозможи на корисниците преведете ги звуците околу нас на известувањата на нашите уреди. На овој начин, може да добиеме известувања дека се слуша сирена, крик на дете, дека некој тропа на вратата или дека врне, меѓу другите звуци.

Звуците ќе се претворат во известувања на iOS 14 и iPadOS 14

Најнапредната технологија нè придвижува сите напред.

За оние од Купертино опциите за пристапност мора да имаат аванс во секое поголемо ажурирање. Поттикнување на вклученоста на лицата со попреченост е една од целите на Големото јаболко. Благодарение на опциите како VoiceOver, здравјето на слухот во соработка со watchOS или контролата на копчињата, лицата со попреченост можеа ефикасно да користат iDevice.

Новите iPadOS и iOS 14 ги подобруваат опциите за пристапност со воведување на препознавање на звуци околу нас. Да земеме пример за да ја разбереме оваа нова опција. Се соочуваме со корисник на iPhone чиј слух е целосно изгубен. Сепак, зградата во која се наоѓа почнува да се запалува и алармот за пожар се вклучува. Овој корисник не е во можност да слушне звук. Сепак, вашиот iPhone со iOS 14 открива дека се слуша алармен звук и испраќа известување до терминалот со следнава содржина:

Откриен е звук што може да биде аларм за пожар.

Овие звуци тие ќе се шират со текот на времето постигнување да се добие корисна и ефективна алатка за корисници чиј додаток е ограничен. Постојат многу звуци зачувани во iPadOS 14 и iOS 14 поделени во неколку категории: аларми, животни, домашни ситуации и луѓе. Корисникот може да избере кои звуци сакаат системот да ги препознае. од Поставки или од Контролен центар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.