iOS 14 и iPadOS 14 ќе овозможат семејно споделување на претплати на трети страни

За неколку дена веќе ги имаме со нас првите iOS бета-верзии и iPadOS 14, macOS Big Sur и остатокот од новите оперативни системи на Apple претставени на WWDC 2020. Многу од новите карактеристики на овие системи се појавуваат скриени во соопштенијата за јавност на Apple или се откриваат додека програмерите ги прегледуваат бета-верзиите. Една од тие важни новини е Способност програмерите да нудат купувања и претплати од трети страни како семејство. Со други зборови, дозволување на претплата направена на корисник на семејство регистрирано во програмата „Ен Фамилија“ на Apple од апликација од трета страна, е достапна кај секој од членовите на семејството.

Заеднички купувања и претплати во „En Familia“

Програмерите сега можат да понудат и Семејно споделување за нивните купувања и претплати во апликациите.

Со оваа линија, Apple објави една од најважните новини на програмата „Во семејство“ за долго време. Оваа програма им овозможува на семејствата до 5 лица да споделуваат голема количина содржина со тоа што ќе ја купат само еднаш од член на семејството. Досега, ова е сè што може да се сподели:

 • Музика, филмови и ТВ-емисии од iTunes Store
 • Книги од продавницата на Apple Books
 • Повеќето апликации во App Store
 • Семејна претплата на Apple Music, Apple Arcade, Apple News + и Apple TV +
 • Претплати на телевизискиот канал „Епл“
 • План за складирање на ICloud

со iOS 14, iPadOS 14 и macOS Big Sur ова се менува целосно. Од моментот кога членовите на семејството ги имаат инсталирано овие системи, на програмерите исто така ќе им биде дозволено да ги интегрираат во нивните апликации можноста за споделувајте купувања или претплати во апликациите. На овој начин и со овие ажурирања, скоро целата содржина што можеме да ја стекнеме во сите опкружувања на Apple може да се сподели во „Во семејство“.

Оваа промена не е потребна. Со други зборови, инвеститорот може слободно да избере дали сака да ја сподели својата апликација „срамна“ во семејството. Затоа, можете исто така да одлучите дали купувањата во апликации може да се споделуваат меѓу членовите на семејството. Но, како што коментираат некои кругови на програмери, Мора да има некоја добра причина за еден развивач да не ја применува оваа новина во нивните апликации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.