iOS 14: Овие се сите новости

Големиот ден пристигна, Светската конференција за програмери се одржа на чуден начин поради сегашната здравствена состојба, големо значење за големите инженери и директори на компанијата Купертино кои ја искористија можноста да направат можеби еден од најдобрите главни за кои се сеќаваме, динамичен, со специјални ефекти и пред се без еуфоричен аплауз.

Останете со нас, ние ќе ви кажеме кои се сите новости за iOS 14 и така можете да знаете што е ново што Apple го подготви за вас. Покрај тоа, во „Актуалидад iPhone“ веќе го инсталиравме Бета 1 од „iOS 14“ и ги анализираме неговите перформанси за да ви ги кажеме сите свои тајни.

Несоодветен почетен екран на iOS

Највпечатливата новина и со која Apple прецизно го отвори Keynote е никој друг, освен почетниот екран, еден од деловите каде Apple воведуваше помалку вести со текот на годините, и кој се чини дека е епицентарот на iOS 14. Прво на сите со библиотеката со апликации, систем што ќе ни овозможи да ги групираме апликациите на различни страници, давање приоритет на големината на некои икони и да ја направи поинтересна.

Но кулминацијата е поставена од Додатоци, „Епл“ веќе го вклучи овој тип на функционалност „на свој начин“ со индивидуално јазиче, но сега „Виџетите“ оживуваат.

Theе можеме да ги прилагодиме иконите, од каде ќе се раѓаат графичките контроли со различни големини што ќе ни овозможат да видиме информации за апликацијата, па дури и да комуницираме со нејзината содржина без да мора да ја отвораме апликацијата, нешто исклучително интересно и што многу корисници на iOS го бараат веќе некое време.

Но, ова не беше сè, сликата на слика (PiP) кој веќе беше присутен во iPadOS и macOS конечно пристигнува на iPhone, потребни се неколку години подобрување, но конечно ќе можеме да играме видео на мал екран додека користиме која било друга апликација за iOS што ја сакаме, голема предност бидејќи за пример, YouTube не можеше да се репродуцира во позадина.

И Хаус добива пресврт

Првото нешто што го наоѓаме во новата апликација Насловна Тоа е серија кратенки на врвот, подобро управување со уредите што работат и повеќе компатибилности. Не ја забораваме секако можноста за интелигентно прилагодување на осветлувањето во зависност од времето од денот, нешто како Ноќна смена за HomeKit што ќе ни овозможи да ја прилагодиме тоналноста на осветлувањето во зависност од моментот, со што ќе може да се одмориме во подобри услови.

Покрај тоа, Контролниот центар сега ни покажува низа препораки, кои засега не можат да се модифицираат, односно тие се оние што самиот Apple одлучи да ги вклучи, не знаеме дали ќе се обложат на дозволување на уредување и додајте ги само оние што ги сакате во Контролниот центар, нешто што би било фантастично.

Пораки, мапи и здравје

Овие три апликации на Apple добиваат и неколку нови функции, започнавме со Здравје, кое сега ќе додаде функција за управување со спиењето, како и подобрување на мерачот на бучава. Всушност, „Контролниот центар“ е додаден и „Режим на мирување“.

Што се однесува до апликацијата Пораки, вестите практично се засноваат на фактот дека ќе можете да закотвувате разговори, нешто што Телеграм и WhatsApp веќе го дозволуваат, за да останат на врвот. На ист начин, ќе можете побрзо да замолчите одредени известувања. И, конечно, примената на Мапи кои сега ќе додадат и велосипедски рути, база на податоци за местата за полнење и подобрувања на алтернативните правци, да, сите овие новости ќе бидат достапни засега само во САД, Велика Британија, Канада и Ирска.

Клипови и известување за нов повик

Новиот клип за апликации е вртење на завртката што недостасуваше NFC на iPhone, што досега служеше за нешто повеќе од плаќање, да бидеме искрени. Сега Apple конечно одлучи да го популаризира својот NFC и тоа е благодарение на оваа апликација и едноставно со донесување на iPhone на некои NFC картички Willе добиеме брзи информации како што се систем за плаќање, мени во ресторан. Веднаш штом ќе го приближиме iPhone до ознаката со функцијата NFC, картичката ќе се отвори.

Друга голема побарувачка од корисниците беше токму промената на големината на известувањето за дојдовен повик, дека во некои прилики ни оневозможуваше да продолжиме да го користиме iPhone тивко додека добивавме повик, без друг избор освен да го одбиеме, односно не можеме едноставно да го замолчиме. Сега ќе се појави како мал транспарент одозгора многу полесен.

Апликацијата Сири ја редизајнира и преведува

Apple одлучи сам да интегрира апликација за превод, многу слична на Google Translate, која Тоа ќе ни овозможи веднаш да преведеме говорен разговор, текст внесен дури и на фотографија, и преку Интернет и офлајн.

Од своја страна, Сири се откажува од својот „бран“ и се прикажува на почетниот екран преку своевидна „топка“. Тоа е редизајн повеќе естетски отколку функционален, едноставна анимација што сега нема целосно да го блокира екранот како порано, туку ќе се појави само сферата на врвот, а

Други интересни новости

 • Apple ќе ни дозволи променете ги стандардните апликации избрани за пошта и прелистувач, бидејќи досега Safari и Mail беа стандардни апликации.
 • Обновување во Мемоџи.
 • CarPlay добива некои модификации со можност за избор на нови позадини, па дури и некои ексклузивни во зависност од возилото.
 • CarKey: Apple објави дека нова картичка, клучот за нашиот автомобил, ќе биде интегрирана во Паричникот. Овој клуч може лесно да се прилагоди, да се додадат профили, па дури и да се сподели преку апликациите за пораки, овозможувајќи пристап на кого сакаме.

Ова се најинтересните вести што ги видовме во iOS 14, и ја користиме можноста да ве потсетиме дека во Актуалидад iPhone веќе ги тестираме првите бета-верзии за да најдеме вести што Apple не ги сподели со нас, како и да препорачаме нови апликации и функционалности, со што се отстрануваат максималните можни перформанси на вашиот iPhone.

Не губи го окото, затоа што од сега до официјалното пристигнување на iOS 14 ќе ве информираме за сè.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Франсис Серано dijo

  Кога ќе излезе ажурирањето на iOS 14?
  Дали е можно да ставите бета 1 ако не сте развивач?

  1.    тебански dijo

   ако е можно пребарување на youtube веќе има неколку видеа како да се направи тоа

 2.   Виктор dijo

  Треба да напоменам дека го менувам и начинот на кој добивам повици, дури не е потребен цел екран ако користите телефон, само мало известување се појавува на врвот