iOS 14 сега е достапен на 86% од iPhone-ките стари помалку од 4 години

Неколку години Apple ги одделуваше податоците за усвојување на своите нови верзии на iOS во две категории. Од една страна, ги наоѓаме уредите кои Apple се појави на пазарот во последните 4 години (сите може да се надградат до нови верзии на iOS).

За друг, уредите што се уште се активни во моментот, што ни овозможува да добиеме идеја за бројот на работни уреди што не можат да се ажурираат со нови верзии на iOS.

Јаболко ја ажурираше страницата за развивачи во која информира за Надоместок за усвојување на iOS 14, најнова верзија на iOS достапна денес.

Усвојување на iOS 14 на iPhone

Усвојување на IOS 14

Според овие податоци, iOS 14 е достапен на 80% од активираните iPhone телефони и во функција и во 86% од сите iPhone телефони лансирани на пазарот во последните 4 години.

Меѓу сите модели на iPhone кои беа лансирани на пазарот во последните 4 години, 12% сè уште користат iOS 13, додека останатите 2% користат претходни верзии. Што се однесува до iPhone телефоните што работат и денес, со 12% управува iOS 13, а останатите 8% се во верзија пред iOS 13.

Последните официјални податоци што Apple ги објави за усвојувањето на iOS 14, укажуваат на 15 декември. Во тоа време, iOS 14 тој беше инсталиран во 71% од сите активни iPhone-и во тоа време и во 81% од сите iPhone телефони што Apple ги лансираше на пазарот во последниве години.

Усвојување на IPadOS 14

Усвојување на IPadOS 14

iPadOS 14, е инсталиран на 84% од уредите што Apple ги лансираше на пазарот во последните 4 години. iOS 13 во 14% и останатите 2% користат верзија пред iOS 13.

Во случај на сите активни и оперативни iPad-и кои моментално се на пазарот, наоѓаме како iOS 14 е 70% од вкупниот број, следен од iOS 13 со 14% и ја затвора класификацијата, со 16% уреди со кои управува верзија пред iOS 14 (тука ќе најдете iPad 2 што моето семејство сè уште го користи само за да гледа Netflix).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.