iOS 14 ќе ви овозможи да ги промените стандардните апликации

Тоа беше едно од барањата што многумина од нас веќе долго време го упатуваа до Apple: дозволете да ги промените стандардните апликации за iOS. Нашите молитви го дадоа својот ефект и од iOS 14 ќе можеме да ги смениме прелистувачот и стандардната апликација за пошта.

Две од најчесто користените апликации на iPhone се апликацијата за е-пошта и прелистувачот. „Епл“ ги вклучува апликациите „Меил“ и „Сафари“ однапред инсталирани на своите уреди, и тоа е одамна ви овозможува да ги отстраните претходно инсталираните природни апликации, реалноста е дека дури и да ги избришеме, кога ќе кликнете на врската, ќе ни испратеше да ја користиме мајчината апликација, што треба да го инсталираме откако ќе го избришеме. Оваа глупост завршува со iOS 14 и сега можеме да дефинираме кои апликации по дифолт сакаме да ги користиме и за сурфање на Интернет и за примање и испраќање е-пошта.

На овој начин можеме да ја користиме нашата омилена апликација како да е родена во Apple, и секогаш кога ќе кликнеме на е-пошта од апликацијата Контакти, поштата нема да се отвори, но можеме директно да ја користиме апликацијата што најмногу ни се допаѓа. Понатамошен чекор кон поотворен систем што може да има одредено потекло од сè посилниот притисок од агенциите за контрола на конкуренцијата проучувајќи како Apple може да ја искористи својата доминантна позиција во своја полза и на штета на своите конкуренти. Не знаеме повеќе детали за оваа промена, но ќе бидеме многу будни и веднаш ќе ве информираме за сите новости што ќе се појават.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   toy1000 dijo

    И како го правиш тоа, не можам да ја најдам опцијата