iOS 14 ќе ви овозможи да користите апликации без да ги инсталирате

Apple може да воведе уште една новина во iOS 14 што ќе ни овозможи да користиме лесни верзии на апликациите достапни во App Store без да ги инсталираме на нашите уреди, како што е откриено со кодот на прелиминарната верзија на iOS 14 до којшто имал пристап 9to5Mac.

Сигурно во многу прилики сте кликнале на линк или сте скенирале QR-код и е отворена веб-верзијата на апликацијата (Фејсбук, Инстаграм, Јутјуб ...) ако не сте ја инсталирале таа апликација. Благодарение на „длабоките врски“ што Apple ги претстави неколку верзии на iOS, доколку апликацијата е инсталирана, таа се отвора директно заобиколувајќи ја веб-верзијата. Па, во плановите на Apple сега постои можност да одите малку подалеку, дозволувајќи им на тоа, дури и ако ја немате инсталирано апликацијата, содржината ќе ви биде прикажана во „лесна“ верзија на истата со која корисникот може да комуницира, иако на многу поограничено ниво од тоа што го нуди целосната апликација.

На развивачите ќе одлучат кој дел од апликацијата треба да се преземе на таа картичка што ќе се појави кога ќе скенираме QR-код или кликнеме на врска. Патеката на овој нов API за програмерите, наречена „Клип“ исто така укажува на тоа таа пловечка картичка ќе се појави дури и ако ја имате инсталирано апликацијата, нудејќи ви можност целосно да ја отворитеили ако го немате инсталирано, преземете го. На овој начин не би морале да ја оставаме апликацијата таму каде што треба да ја видиме содржината што ја избравме, освен ако не сакаме.

Оваа одлика што се чини дека доаѓа во iOS 14 многу потсетува на Парчиња (Секции) на Андроид, што ви овозможува да пребарувате од лентата Google и од други апликации за да користите функции на други апликации без да ја напуштите првата. Во моментот, податоците што ги имаме се малку, но се надеваме дека тие ќе продолжат да ни даваат детали за оваа нова функционалност што додава на долг список на протекување на iOS 14.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.