iOS 14 ќе ви овозможи да репродуцирате видеа на YouTube со 4K

Минатиот понеделник, 22 јуни, Apple официјално ги објави повеќето вести што ќе дојдат од рацете на iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 и така натаму. Но, не сите. Со iOS 14 некои од ограничувањата исчезнуваат што Apple го воспостави без причина, а една од нив е можноста за репродукција на 4k видеа на iPhone и iPad на YouTube.

Apple не дозволи своите оперативни системи да уживаат во 4K видеа од YouTube, поради недостаток на поддршка за кодек VP9 што го користи Гугл, кодек со отворен извор што овозможува намалување на големината на видеата за половина додека се одржува квалитетот.

Apple TV4k, иронично, исто така, не понуди пристап до видеа од 4K на YouTube од истата причина: не поддржува кодек VP9. Со iOS 14, iPadOS 14 и tvOS 14, ова ограничување исчезнува, дозволувајќи им на корисниците Репродуцирајте видеа со квалитет 4K на Apple TV 4K.

Не нудејќи поддршка во нивните оперативни системи, корисниците на уредите на Apple, вклучително и Mac, не можеа да уживаат во видеа во 4K квалитет, тоа можеа да го сторат само на 1080p. Apple се обиде да ја оправда својата одлука обвинувајќи го Google за промена на кодек, кодек што покрај намалувањето на големината на датотеката бара помалку ширина на опсег.

4K видеа на iPhone и iPad со ограничувања

Максималната резолуција што во моментов ни нуди iPhone 11 Pro е 2436 × 1125 и во iPad Pro е 2731 × 2048. Ако зборуваме за резолуција 4K, зборуваме за резолуција 3840 × 2160. Нудејќи поддршка за видеа на YouTube во 4K, ако ја избереме оваа резолуција, ова ќе се прилагоди на максималната резолуција на нашиот уред, кој секогаш ќе биде подобар од претходниот, 1080p, иако мора да имаме многу добри очи за да го цениме.

Apple никогаш не се карактеризирал со исполнување на желбите или потребите на своите клиенти, па доколку го имплементирал кодекот VP9, ​​веројатно е дека во не толку далечна иднина, компанијата со седиште во Купертино лансирајте iPhone или iPad со 4K резолуција. Оној што има најмногу гласачки ливчиња за да го стори тоа е iPad Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.