iOS 14 ќе ги поддржува истите уреди како iOS 13

iOS 13.3.1

Добри вести за сопствениците на „стариот“ iPhone и iPod Touch како наводно протекување објавено од „The Verifier“ гарантира дека сите уреди компатибилни со iOS 13 ќе бидат компатибилни и со iOS 14.

Секоја година со новото ажурирање на iOS што се најавува на почетокот на летото, има многу корисници кои гледаат како нивните стари iPhone-и се изоставени од веста што ја носи новиот оперативен систем не можејќи да се ажурираат на таа нова верзија. Apple е познат по тоа што дава повеќе години од кој било друг во ажурирањата, но секогаш доаѓа време кога треба да оставите некои уреди зад себе. Па оваа година се чини дека нема да биде така, и секој што има уред со iOS 13 ќе може да се ажурира на iOS 14, според The ​​Verifier.

Доколку оваа вест е точна, iPhone 6s и 6s Plus, со пет години зад себе, ќе можат да се ажурираат на iOS 14, како и на првата генерација на iPhone Se, кој го дели истиот процесор. Минатата година Apple ги остави iPhone 6 и 6 Plus, не можејќи да се ажурира на iOS 13, но нивните наследници ќе имаат уште две години надградби и барем ќе достигнат до 2021 година со сегашниот оперативен систем. Очигледно не можеме да очекуваме дека ги вклучуваат сите карактеристики на iOS 14, бидејќи Apple секогаш ги ограничува најважните на најновите уреди, но барем тие ќе имаат некои нови функции и целосна компатибилност со новите апликации.

Она за што не знаеме ништо е iPadOS, специфичната верзија за iPad, но за која Проверувачот не сакаше да каже ништо. Не знаеме дали сите iPad-а со iPadOS 13 ќе бидат ажурирани на iPadOS 14, што би било логично, или ако Apple остави некои на патот. Останува помалку за најавата за ажурирањата овој јуни на WWDC 2020 што ќе бидат 100% преку Интернет и што ќе нè отстрани од сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.