iOS 14 ќе донесе лични препораки и бонус содржина на објавите

Помалку од една недела пред официјалното претставување на iOS 14 на WWDC 2020 Пристигнува уште едно истекување за една од новостите што ќе ја вклучи, а овој пат е поврзана со апликацијата Подкасти, што ќе вклучува нов дел "за вас" и дополнителна содржина.

iOS 14 се очекува да дојде од добар број новини, како што веќе ви кажавме во оваа статија, и на оваа листа мора да додадеме уште една што влијае на апликацијата Подкасти. Како што откри 9to5Mac, ќе вклучува и мајчината апликација на Apple за слушање подкасти на нашите уреди нов дел „За тебе“ со препораки за подкасти засновани на оние што обично ги слушаш. Додека се претплатите и слушате различни подкасти, апликацијата ќе ги знае вашите вкусови и ќе ви понуди други програми со содржина што можеби ќе ви се допаднат. Тоа е функција слична на онаа што веќе ја имаме во апликацијата Музика и со која можете да откриете нови подкасти што никогаш не би ги нашле поинаку.

Во прилог на овој нов дел, 9to5Mac ни кажува дека авторите на подкаст тие ќе можат да додаваат дополнителна содржина на нивните епизоди, слично на она што го наоѓаме во iTunes кога купуваме филм. Овие дополнителни содржини нема да бидат вклучени во истиот дел како и оригиналните подкасти, иако можеме да ги најдеме во истата најава за подкасти. Останува да знаеме како авторите можат да ги вклучат овие специјални бонуси, дури и ако може да им се исплати содржина. За можната монетизација на подкастите на iTunes се зборуваше долго време, и ова може да биде еден од начините да се постигне тоа.

Појавата на Spotify во светот на подкастинг ја одзема улогата на Apple Podcasts, а во многу земји веќе ја надмина платформата Apple во слушателите. Spotify обложува на ексклузивна содржина, додека Apple за момент се определува за отворена платформа во која целата содржина е бесплатна и исто така може да се индексира од која било апликација за подкасти од трети страни, нешто што за многумина од нас се чини суштината на подкастингот и за кое се надеваме дека нема да се промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.