iOS 14 ќе донесе промени на почетниот екран

Повеќе детали од iOS 14 го откриваат тоа Apple подготви неколку измени за почетниот екран на нашиот iPhone. Според MacRumors, Apple би подготвувал нова страница што ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат своите апликации како список.

Оваа информација открива дека можеме да ги видиме сите апликации што сме ги инсталирале во форма на список на истата страница. Во моментов можеме да ги видиме апликациите само со прелистување на различните страници што сме ги конфигурирале, пребарување по нив низ папките или користење на пребарувачот. Сега ќе имаме можност за пристап до нова страница каде што ќе има список со сите апликации што ги имаме. Овој список исто така Themе ги нарача според различни критериуми, па можеме да видиме кои апликации чекаат известувања за да ги видат, или последните што ги користевме.

Со овие списоци ќе работи Сири, која ќе даде предлози за апликациите што сакаме да ги најдеме врз основа на нашата локација или времето од денот. На пример, ако открие дека сме во близина на нашата спортска сала, ќе даде предлог да ја отворите апликацијата Музика за да ја слушате додека вежбаме.

Нови гестови

Покрај овие промени, ќе има и различни гестови за префрлување помеѓу апликациите. Оние од вас кои користат macOS сигурно ќе бидат запознаени со гестовите за кои се потребни промена на работната површина, промена на апликацијата или прегледување на сите прозорци што ги имаме отворени. Овие гестови би биле наменети да се користат со новата тастатура за trackpad за која толку многу зборуваме во последно време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.