iOS 14 ќе донесе функции слични на 1Password до вашиот Keychain

Пристигнувањето на iOS 14 е веќе близу доколку нема изненадувања во последен момент, а протекувањето на некои детали од него продолжува да пристигнува, како на пр. Функцијата iCloud Keychain што ги зачувува лозинките за вашата апликација и веб-страница, ќе се подобри во iOS 14 со некои одлики што ќе ги позајми од апликацијата 1Password.

ICloud Keychain е една од оние „скриени“ функции на iOS кои многу ви помагаат во секојдневниот живот. На транспарентен начин за корисникот, тој ги зачувува вашите акредитиви за пристап до веб-страници и апликации, така што не мора да се грижите дали ставате едноставна лозинка или секогаш ја користите истата, работи што не се препорачуваат, а кои сите обично ги правиме дека не сме заборавени. ICloud Keychain предлага сложени и случајни лозинки што самиот систем ги зачувува, кои се синхронизирани на сите ваши уреди и за кои само вие, со вашата лозинка за пристап до iPhone, можете да се консултирате.

Меѓутоа, ако го споредиме со она што другите апликации ни нудат, како што е 1Password, има доста недостатоци, особено при проверка на зачуваните лозинки. 1Password не е случајно репер во овој вид услуги и ја поставува лентата доста висока, и Apple, свесен за ова, се чини дека во iOS 14 ќе го подобри својот Keychain за да изгледа повеќе како него. Тие ќе нè известат кога повторно ја користиме истата лозинка на различни веб-страници и апликации, нешто што не е препорачливо, а исто така ќе ни помогне да пристапуваме до страници за кои е потребна дво-факторска проверка, без потреба за СМС или е-пошта.

Дали Apple ќе нè натера да заборавиме на услугите за складирање на лозинки што редовно ги користиме? Би било одлична вест, оттогаш интеграција со системот и, пред сè, да се биде слободен, ќе направи многу од нас да се радуваат на добивање на тоа. Иако како што реков претходно, лентата е многу висока.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.