iOS 14.2 сугерира дека Apple нема да вклучува EarPods во кутијата за iPhone 12

EarPods молња

Во последните месеци имаше многу гласини кои го сугерираат тоа Apple планира да го отстрани полначот од новата генерација на iPhone, број 12, движење што беше делумно потврдено со лансирањето на Apple Watch Series 6, модел кој не вклучува полнач, но вклучува и кабел за полнење.

Кодот iOS 14.2 истакнува дека не само што ќе исчезне полначот на опсегот iPhone 12, туку и тоа така и EarPods, жичените слушалки што Apple ги вклучува во кутијата низ генерациите. И во iOS 14 и претходните верзии на iOS се споменува „намалување на изложеноста на енергија од радиофреквенција со употреба на испорачани слушалки“.

Истата формулација што редовно ја користеше Apple. Сепак, во кодот iOS 14.2, текстот е изменет само наведувајќи auriculares и го отстрани зборот испорачани. Тековниот текст вели:

За да ја намалите изложеноста на RF енергија, користете опција за слободни раце, како што се вграден звучник, слушалки или други слични додатоци.

Сите спомнувања на слушалките што претходно го вклучуваа зборот доставен, тие исчезнаа, намерно отстранување што јасно укажува на тоа дека Apple нема намера да ги вклучи слушалките во следната генерација на iPhone 12.

Во мај, аналитичарот Минг-Чи Куо тврди дека опсегот iPhone 12 ќе се појави на пазарот без EarPods, наведувајќи дека Apple ќе започне некаква промоција за стимулирајте го купувањето AirPods од корисници кои се обложуваат на новиот опсег на iPhone.

На овој начин, ако конечно се потврди елиминацијата на полначот и EarPods, ако купиме некој од различните модели што ќе бидат дел од опсегот на iPhone 12, овие ќе дојде само со кабел за молња, покрај самиот уред, така што големината на кутијата ќе се намали за половина (приближно).

Ова, пак, претставува дополнителна придобивка за Apple во однос на трошоците за испорака, бидејќи во истиот контејнер може испрати двоен iPhone Тоа досега. Ако крајната цена на iPhone ќе се намали, тоа е малку веројатно прашање, бидејќи Apple ќе се обиде да ги намали трошоците со елиминирање на компонентите, со цел да се надомести порастот што го претпоставува вградувањето на 5G технологијата во оваа нова палета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.