iOS 14.5 ќе донесе сопствени листи за репродукција за повеќе од 100 градови на Apple Music

Плејлисти со најпопуларни песни на Apple Music

iOS 14.5 е следното големо ажурирање на iOS од Apple. Веќе неколку недели започнаа бета-верзии за програмери каде што може да се видат идните вести. Меѓу нив е можноста за отклучување на iPhone со користење на Apple Watch, доаѓање на повеќе од 200 нови емоџи и лансирање на контроверзната политика за приватност на App Store. Во кодот на бета-верзијата 4 на iOS 14.5 можеа да се видат новости во Епл музика. Всушност, последните пронајдени се лансирање на прилагодени плејлисти по градови кој ќе се ажурира секој ден.

Apple Music фаќа свеж воздух со нови функции во iOS 14.5

Новитетот за кој зборуваме, Епл го крсти како Градски графикони, прилагодени плејлисти во над 100 градови во рамките на Appl Music. Songsе се појават најслушаните песни со цел да се дефинираат трендовите географски и подиректно отколку по земја. Откритието доаѓа благодарение на темелната анализа на изворниот код на iOS 4 бета 14.5 од 9to5mac. Овој код ја сумира функцијата како што следува:

Истражете што е популарно во над 100 градови низ светот со графикони што се ажурираат секој ден.

Поврзана статија:
Били Ејлиш ќе одржи ексклузивен онлајн концерт на Apple Music пред премиерата на нејзиниот документарец на ТВ +

Кодот не ги вклучува градовите што ќе уживаат во оваа новина, иако се чини јасно дека главните метрополи на сите земји во светот ќе имаат список. Разбирливо е дека градовите ќе се филтрираат врз основа на земјата и присуството на Apple во неа или важноста на градот според населението или големината.

Се очекува тоа Градски графикони или плејлистите по градови официјално објавен со објавувањето на iOS 14.5. Бидејќи тие во моментов не се појавуваат во различните делови на Apple Music дури и ако бета-програмата е инсталирана на кој било од компатибилните уреди. Веројатно е дека тие чекаат за нивното официјално лансирање за да ги пуштат во употреба и дека се собираат сите потребни информации неколку недели пред да понудат квалитетни списоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.