IOS 14.5 Beta 1 ви овозможува да го отклучите вашиот iPhone со маска ако носите Apple Watch

Еден од најпознатите досадни проблеми со препознавање на лицето на iPhone започнува да се решава со новата Бета 1 на iOS 14.5, а тоа е дека сега со Apple Watch можете да го отклучите вашиот iPhone дури и да носите маска.

Од почетокот на пандемијата COVID-19 пред скоро една година, препознавањето на лицето (Face ID) на iPhone стана голема вознемиреност, бидејќи системот не може да го види вашето лице доволно добро за да ве препознае и на тој начин да може да го отклучува iPhone , сепак, со првиот Бета на iOS 14.5 за iPhone и тој на watchOS 7.4 за Apple Watch ова е решено, дозволувајќи им Ако го носите вашиот Apple Watch и го отклучувате вашиот iPhone со вклучена маска, системот ќе ви овозможи да го отклучите вашиот iPhone, прилично олеснување.

Системот ќе работи на сличен начин како што е отклучен Mac со Apple Watch и неговата безбедност нема да биде нарушена, бидејќи мора да се исполнат неколку услови за ова да работи правилно. Првиот е дека мора да го земете Apple Watch и да го отклучите, а второто е тоа iPhone мора да препознае дека носите маска. Доколку овие услови се исполнети, повеќе нема да морате да ја спуштате маската или да го внесувате кодот за отклучување, нешто на што веќе бевме навикнати и што значително ја намали удобноста на системот што се покажа како многу безбеден и брз, но дека со COVID-19 тоа беше вистинска непријатност за корисниците на iPhone.

Во моментов тоа е првата Бета на iOS 14.5, така ќе треба да почекаме да биде објавена официјалната верзија за сите да видат како работи или да нè охрабрат да ги користиме Developer Beta или Public Beta (кога е достапно). Чекајќи да видам дали следниот iPhone 13 вклучува сензор за отпечатоци вграден во екранот или во копчето за вклучување, во стилот на iPad Air, ова може да биде одлично решение за проблемот предизвикан од употребата на маски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.