iOS 14.7 ќе ги пренесе информациите за квалитетот на воздухот во апликацијата Време во други земји

Квалитет на воздухот во iOS 14.7

Апликацијата Време iOS отсекогаш бил воочлив поради отсуството на одлични одлики што ги зголемуваат лошите информации за временската прогноза и временските услови. Сепак, се чинеше дека за оние од Купертино не даваше значење, а уште помалку да му се посветат ресурси на тоа. Затоа десетици апликации во рамките на App Store му даваат илјада вртења во однос на информациите, предвидувањата и многу други опции. Сепак, Apple не очајува и го прошири бројот на земји што покажуваат информации за квалитетот на воздухот во самата апликација Време во првата бета верзија на iOS 14.7.

Пристигнување на функцијата „квалитет на воздухот“ во други земји, во iOS 14.7

Пред неколку месеци се случи слична работа со функцијата „врнежи со часови“ што беше вклучена во апликацијата за временска прогноза за корисниците во Велика Британија. Овие карактеристики се функции што се распоредуваат географски со интегрирање на податоци и хомогенизација на предвидувањата. Затоа полека, многу бавно и со добар ракопис, сите земји во светот ги добиваат сите новости што Соединетите Држави ги имаат во својата апликација за временска прогноза со години.

iOS 14.7
Поврзана статија:
Apple неочекувано ја објави првата бета верзија на iOS 14.7 за програмерите

Пристигнувањето на прва бета верзија на iOS и iPadOS 14.7 за програмери откри една од новите опции вклучени во ажурирањето. Иако не се издвојува по тоа што е импресивен, тоа е новост. Станува збор за доаѓањето на информации за квалитетот на воздухот до родната апликација за временска прогноза во Шпанија, Франција, Италија и Холандија.

Од официјалното лансирање на iOS 14.7 ќе можеме да уживаме во квалитетот на воздухот во нашите градови во Шпанија. Податок кој се квантифицира секој ден и скоро на час со скалата AQI (Индекс на квалитет на воздух) што ги раслојува вредностите во 6 групи нарачани по опасност за корисниците. Скалата вклучува пет основни загадувачи: озон, загадување на честички, јаглерод моноксид, сулфур диоксид и азот диоксид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.