IOS 14.3 beta ви овозможува директно активирање апликации со прилагодени икони

Кратенките го менуваат вашиот преглед на кратенки во iOS 14.3

Пред неколку дена Apple го лансираше втора бета фаза de iOS 14.3 за програмери за следното големо ажурирање на iOS. Големата новина што се најде во оваа верзија е доаѓањето на режимот Apple ProRAW за iPhone 12 Pro и Pro Max. Оваа одлика ви овозможува да снимате RAW директно од апликацијата Камера. Сепак, откриени се и новости поврзани со апликацијата Кратенки. Со оваа нова верзија Можеме да активираме апликации со прилагодени икони без да мора да поминуваме низ апликацијата Кратенки. На овој начин, Apple го подобрува прилагодувањето на домашните екрани обидувајќи се да не ги изгуби перформансите.

Прилагодете ги иконите и стартувајте апликации без да поминувате низ Кратенки и iOS 14.3

Досега, iOS 14 дозволи да креира кратенки со прилагодени икони на почетниот екран. За да ја претворат таа икона во порта кон одредена апликација, тие мораа да ја поврзат со кратенка. И таа кратенка требаше да отвори одредена апликација. Сепак, оживеана, кога ќе се кликне на таа икона, апликацијата Кратенка се отвора и ја извршува кратенката отворање на другата апликација. Тоа е невизуелен процес затоа што се отвораат неколку јазичиња и се зголемува времето потребно за пристап до информациите.

Поврзана статија:
Поглед на главните нови карактеристики на Кратенките во iOS и iPadOS 14

Јасно е дека иако зборуваме за апликации и кратенки, el операцијата се протега на која било сопствена кратенка за икони. Тоа е да се каже, новитетот не лежи само во директните пристапи на апликациите, туку во секој директен пристап што го додаваме преку апликацијата Кратенки, како што се поставување слики во складиште, започнување на одбројување, објавување слики на социјални мрежи итн. .

La iOS 2 бета 14.3 го решава овој проблем. Иако динамиката на создавање на кратенка останува иста и сеуште е потребна кратенка, сега iOS стандардно не пристапува до апликацијата Кратенки. Наместо тоа, на врвот ќе се појави транспарент што покажува дека е извршена кратенка. На овој начин, корисниците пристапуваат до предметната апликација директно кога ќе кликнат на прилагодената икона.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.