iOS 15 и iPadOS 15 беа разочарување за корисниците

iOS 15 на WWDC 2021

Неодамна бевте во можност да проверите со нас за време на WWDC21 лансирањето на iOS 15 и iPadOS 15, мобилните оперативни системи на компанијата Купертино кои, како и секоја година, го започнуваат својот тест период од јуни до септември. Сепак, по неколку години големи промени, се чини дека некои корисници бараат нешто повеќе впечатливо.

Мнозинството корисници изјавуваат тотално незадоволство од новитетите на iOS 15 и iPadOS 15, што може да биде целосно разочарувачко. Сепак, компанијата Купертино е експерт секогаш да го остава најдоброто за крај, барем кога зборуваме за тајни функционалности или технички новини, дали не сте убедени ниту од iOS 15?

Неодамна придружниците на SellCell спроведоа истражување на повеќе од 3.000 корисници во врска со презентацијата на iOS 15 и iPadOS 15 со посебно внимание на нивните новини. Сепак, Повеќе од 50% од анкетираните корисници изјавиле дека подобрувањата се „премногу мали“ или „воопшто не возбудливи“, додека 28,1% рекле дека се умерено интересни. Сепак, скоро 20% беа многу задоволни од вестите презентирани од компанијата Купертино. Откако ќе бидат предадени на раце, највпечатливите функции за корисниците биле вклучување на лични карти во апликацијата Паричник како и подобрување на Spotlight. Оттука копје во корист на Spotlight, што во Шпанија е функција која ја омаловажуваат корисниците и може да ви го олесни денот секој ден.

Од друга страна, останатите функционалности речиси поминаа незабележано, додека огромното мнозинство верува дека Apple треба да вклучи интерактивни графички контроли, Always-on-Display или интеграција на побарувачки апликации како што е Final Cut Pro на iPad. Ова додава на силната полемика околу името на идниот iPhone. Сепак, и да бидам искрен, овие неколку нови карактеристики помагаат да се усоврши оперативниот систем и да се подобри веќе постоечкото, нели е тоа добро?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рикардо Алексис Марин dijo

  Потсетува на неколкуте нови функции во iOS 6 кога се појави

 2.   Педро dijo

  Секако, очекував атомски фластер или телепортер. Не можете да ставате сè во секоја година и да го правите различно секој пат. iOS 15 носи повеќе од 100 подобрувања вкупно, некои од нив се многу интересни. Многумина гледаат само естетика без да размислат дека можеби е погодно што сè работи непречено и правилно и дека апликациите се подобруваат за да бидат попродуктивни.

 3.   тебански dijo

  Ние ги користиме истите икони веќе 7 години, затоа јас користам jailbreak денот кога престанува да постои jailbreak, тој ден престанав да користам iPhone

 4.   Педро dijo

  Дали гледате на што мислам? „Денот кога не можам да ги сменам иконите, го спуштив iPhone“. Ова се тип на луѓе кои го оценуваат квалитетот на телефонот според неговите икони, ако ги менуваат секоја година, тоа е додаток и ако не, не вреди ништо.