iOS 15 и iPadOS 15 официјално ќе пристигнат на 20 септември

iOS 15

Епл ги лансираше речиси дефинитивните верзии на своите нови оперативни системи пред неколку часаНа Ова е пресвртницата што завршува со бета периодот. Поминаа четири месеци кога програмерите можеа да го дебагираат и оптимизираат целиот систем, а корисниците можеа да регистрираат грешки преку јавната бета програма. Сепак, на секое чекање му доаѓа крајот и крајот на ова е 20 септември. Овој ден Apple конечно и официјално ќе ги објави конечните верзии на iOS 15 и iPadOS 15. Всушност, верзиите што се инсталирани стандардно ќе бидат новите производи објавени вчера.

Чекањето завршува: iOS 15 и iPadOS 15 достапни на 20 септември

Apple го објави тоа iOS 15 и iPadOS 15 ќе ја видат светлината на 20 септември. Конечните верзии ќе бидат објавени тој ден и тие компатибилни уреди може да се ажурираат преку iTunes или преку самиот уред користејќи Wi-Fi мрежа.

iOS 15 и iPadOS 15 пристигнуваат на 20 септември

Поврзана статија:
Функцијата SharePlay нема да стигне до првата конечна верзија на iOS 15

iOS 15 е новиот оперативен систем за iPhone. Нова верзија која, далеку од тоа да биде трансгресивна, вклучува интересни вести што можевме да ги тестираме во последните неколку месеци. Некои од нив се редизајнирање и реконцептуализација на Safari, вградување на просторно аудио на општ начин во системот, нови режими на микрофон, опција за стартување на FaceTime преку врски, нови режими на концентрација и долги итн. Компатибилни уреди се:

 • IPhone 12
 • iPhone 12 мини
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • IPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • IPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • IPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (прва генерација)
 • iPhone SE (прва генерација)
 • iPod touch (седма генерација)

За возврат, iPadOS 15 исто така има вградено одлични функции. Некои од нив се мулти -задача преку тројната точка на врвот, доаѓањето виџети на почетниот екран и многу други вообичаени функции со iOS 15 како што е SharePlay или сите нови функции во FaceTime или Messages. Компатибилни уреди се:

 • 12,9-инчен iPad Pro (5-та генерација)
 • 11-инчен iPad Pro (3-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (4-та генерација)
 • 11-инчен iPad Pro (2-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (3-та генерација)
 • 11-инчен iPad Pro (1-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (2-та генерација)
 • 12,9-инчен iPad Pro (1-та генерација)
 • 10,5-инчен iPad Pro
 • 9,7-инчен iPad Pro
 • iPad (8 -та генерација)
 • iPad (7 -та генерација)
 • iPad (6 -та генерација)
 • iPad (5 -та генерација)
 • iPad mini (5 -та генерација)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (4 -та генерација)
 • iPad Air (3 -та генерација)
 • iPad Air 2

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.