Известувања за iOS 16: Водич за крајно користење

Заклучениот екран не е единствениот протагонист со пристигнувањето на iOS 16, а тоа е дека Центарот за известувања и начинот на кој комуницираме со него исто така е освежен со најновата верзија на iOS.

Сите овие промени често може да бидат малку тешки за разбирање, па затоа iPhone News Решивме да ви го донесеме дефинитивниот водич за разбирање и приспособување на известувањата за iOS 16. На овој начин ќе можете целосно да ги искористите овие нови функции и пред се да доминирате со вашиот iPhone како да сте вистински „Про“, не пропуштајте!

Како се прикажуваат во Центарот за известувања

Како што знаете, во апликацијата Settings ја имаме опцијата Известувања, каде што ќе најдеме сè што ни е потребно за да знаеме како функционираат и ќе ги спроведеме триковите за кои ви кажуваме во овој дефинитивен водич.

За ова го имаме делот Прикажи како, што ќе ни овозможи да го приспособиме начинот на прикажување на известувањата во Центарот за известувања.

Грофот

Ова е една од најконтроверзните опции со доаѓањето на iOS 16, а многу корисници видоа како опцијата Count се појавува како автоматско поставување.

Со оваа функција, наместо уредно да ги прикажува известувањата на екранот, тој едноставно ќе прикаже известување на дното на екранот што ќе се однесува на бројот на очекувани известувања за читање.

За да комуницирате со известувањата мора да кликнете на индикаторот што се појавува на дното, помеѓу копчето за фенерче и копчето за камерата, за подоцна да направите гест за движење меѓу нив. Искрено, оваа опција ве повикува лесно да пропуштите известување, мој совет е да не го активирате.

Група

Прикажи како Група е средната опција. На овој начин, известувањата ќе се акумулираат на дното, со што ќе може брзо да се консултираат со нив во систем за временска линија. На ист начин, тие ќе бидат организирани според времето кога го добивме, оставајќи ги настрана оние на кои не сме присуствувале долго време.

Ова е несомнено онаа што ми се чини најсоодветната опција. Можеме да ја видиме содржината на известувањата, или барем да добиете идеја дали имаме многу работи на кои треба да внимаваме едноставно со осветлување на екранот на нашиот iPhone или преку екранот секогаш вклучен.

Покрај тоа, Ни остава доволно простор за Центарот за известувања и заклучениот екран да не станат вистински глупост содржина, така што ми се чини најконзистентна опција.

листа

Ова секако ми се чини најанархичната и најмалку чистата опција. Иако во режимот Count и во режимот Груп, известувањата ќе бидат наредени, во овој случај тие ќе се појавуваат поинаку, едно под друго, евентуално создавање бескрајна листа во зависност од бројот на известувања што можеме да ги добиеме.

Можеме да го кажеме тоа Тоа е најтрадиционалната верзија на нудење известувања во iOS. Може да стане малку хаотичен, поради што мислам дека сите ќе се согласиме дека тоа е една од најмалку пожелните опции.

Опции за распоред на известувања

Покрај овие опции, Apple ни дава во iOS 16 можност за прилагодување на дизајнот и содржината на известувањата преку три главни функции кои се достапни:

 • Закажано резиме: На овој начин ќе можеме да избереме наместо да добиваме известувања веднаш, тие да се одложуваат и да се закажуваат за одредени периоди од денот. Исто така, ќе дефинираме време во кое сакаме да пристигне резимето на известувањата, добивајќи ги само известувањата за оние апликации што сме ги избрале како најважни.

 • Преглед: Како што добро знаете, можеме да избереме дали сакаме содржината на пораката да се прикажува во Центарот за известувања и заклучениот екран, односно извадок од пораката или е-поштата што ни е испратена. Во спротивно, ќе се појави само пораката „Известување“. Во овој момент ќе имаме три опции: Покажи ги секогаш, покажувај ги само ако iPhone е заклучен или никогаш не ги покажува и мора да влеземе во дежурната апликација.

 • Кога го споделувате екранот: Кога правиме повик FaceTime и користиме SharePlay, можеме да ја споделиме содржината на нашиот екран. На овој начин, теоријата вели дека тие ќе можат да ги видат известувањата што ги добиваме. Таа функција е природно оневозможена, така што тие нема да можат да ги видат, но ако поради некоја причина сакаме, можеме да ја вклучиме.

Конечно Можеме да направиме и Siri да интервенира на начинот на кој пристигнуваат известувањата. Имаме две опции, првата ни овозможува Siri да ги објави примените известувања и да ни прочита извадок. Втората опција ќе ни овозможи да добиваме предлози од Siri во Центарот за известувања.

Персонализација на секоја апликација

Во овој аспект, можеме да конфигурираме и како сакаме апликацијата да ни испраќа известувања. За да го направите ова, едноставно одете на Поставки> Известувања и изберете ја апликацијата што сакате да ја приспособите.

Во овој момент дури ќе можеме да ги деактивираме известувањата за одредена апликација, ако го правиме ова со апликации кои не нè интересираат, ќе заштедиме многу батерија бидејќи ќе избегнеме пренос на информации за push.

Потоа ќе можеме да конфигурираме, поточно да активираме и деактивираме како тие известувања се прикажуваат на екранот додека го користиме телефонот или во Центарот за известувања:

 • Заклучен екран: Ако сакаме да се прикажуваат или не на заклучениот екран.
 • Центар за известување: Ако сакаме да се прикажува или не во центарот за известувања.
 • Ленти: Без разлика дали сакаме или не да пристигне известување на горниот дел од екранот кога ќе добиеме известување. Дополнително, можеме да избереме дали сакаме таа лента да се прикажува само неколку секунди или да остане таму постојано додека не кликнеме на неа.

Имаме и различни опции за тоа како известувањата се прикажуваат на екранот:

 • Звучи: Дали да се прими звук или не кога ќе пристигне известувањето.
 • Балони: Активирајте или деактивирајте го црвениот балон кој со број покажува колку известувања чекаат во таа апликација.
 • Прикажи во CarPlay: Ќе добиеме известување за известувања во CarPlay додека возиме.

Конечно, ќе можеме да избираме поединечно, за секоја апликација, ако сакаме да се прикаже преглед на содржината на известувањето или не, во случај да не сакаме да се прикажуваат пораките на WhatsApp или Telegram, добра идеја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.