IOS 4 Beta 14 додава API за известување за изложеност COVID-19

API на Швајцарија Кови-19

Една од интересните новости што ја наоѓаме во бета-верзијата на iOS 4 лансирана пред неколку часа е имплементација на API за известување за изложеност на COVID-19. Овој API креиран од Apple и Google им овозможува на здравствените власти да започнат апликации за следење контакти COVID-19. После неколку бета верзии објавени на iOS 14, таа сега е конечно достапна во оваа бета 4 верзија објавена од Apple. Во јавните бета верзии, најверојатно, овој API е исто така достапен.

Она што се обидува со ова е да се докаже дека работи добро во новата верзија и дека корисниците можат да ја известат својата изложеност на пандемија преку достапните апликации. Она што е наменето со оваа опција е едноставно нешто едноставно како да се следи пандемијата на коронавирусите што влијае на целата планета.

Има нешто лошо во сите добри работи, а тоа е дека апликациите за следење на оваа пандемија не се достапни во сите земји. Ова е јасен пример за лошо управување од страна на здравствените власти и Шпанија е една од оние земји во кои Немаме достапна официјална апликација.

Несомнено е уште една од мерките што заедно со маската треба да станат задолжителни за секого и дека помошта во контролата на пандемијата е обврска на сите, но потребна ни е оваа заедничка апликација да ја извести изложеноста. Во стабилната верзија на iOS е достапна од iOS 13.5 и оваа верзија е активна веќе неколку недели, така што не претставува проблем за Apple или Google со нивните уреди со Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   од нуклеарно23 dijo

    Бидејќи бета 3 имаше нешто КОВИД во апликацијата за приватност, сега во бета 4 тие го извадија директно во поставките. На