iOS 8.3 ќе донесе нови емотикони на нашите уреди

емотикон

Веќе беше познато дека одговорните за емотикон тие сакаа да стават крај на расизмот или недостатокот на Етничка разновидност на нивните познати лица, а денес знаеме дека Apple ќе ги вклучи тие новости со iOS 8.3.

Во минатите бета-верзии, најдовме промени во дизајнот на тастатурата „Емоџи“, па дури и дупликати или отсутни Емоџи, конечно во втората бета верзија на iOS 8.3, новости за најинтернационалната тастатура, тастатура што ја користиме и ја разбираме независно од земјата од каде сме.

Новините се состојат од да може да ја избере бојата на кожата од секоја икона, без оглед дали е лице или рака, во сите можеме да им дадеме значителна боја што сугерира дали сме азијци, европски, бели, црни, мулати или жолти.

емотикон

И тоа е дека до сега сите лица беа бели, освен оној на човекот во турбан кој беше со потемна боја, и ова беше нешто што иако изгледа глупаво треба да се смени што е можно побрзо, бидејќи не мислам дека многу е смешно да се користат лица кои ве претставуваат во погрешна боја, ја губи причината за иконата, на овој начин ќе имаме поголема разновидност да се изразиме, па дури и да се идентификуваме.

Новиот метод на избор се состои во задржување на лице за прикажување на лента во која можеме да ја избереме бојата на кожата со лизгање на прстот кон неа и одвојување од екранот кога сме на саканата боја, само исто како и начинот на ставање акценти други.

Оваа нова тастатура ќе изгледа вака на нашите уреди кога ќе биде објавен iOS 8.3:

емотикон

Конечно и како куриозитет, вреди да се спомене дека Apple не ги заборави технолошките иновации од своја рака и додаде Емоции за iPhone 6 и Apple Watch, Емоџи што сум сигурен дека ќе ги искористиме во некоја ситуација.

емотикон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Мора dijo

  Колку јако! Звучи како добра надградба за мене. На овој начин тој ќе биде прилагоден на сите корисници.

  Денес се одбележува 60-годишнината од раѓањето на основачот на Apple, Стив sобс.

  Дали мислите дека знаете сè за неговиот живот? Дали знаете која е книгата што, уште од адолесценцијата, ја читаше еднаш годишно? Во ова видео ви ги оставам сите информации:

  http://youtu.be/osUMB_ccyII

 2.   Траконета dijo

  И чешел? Тој е еден од новите емотикони што ги воведе уникодот. Дали го додадовте?

 3.   Тревис ianанети dijo

  За кога е иос?

 4.   книпекс dijo

  Сè уште е сексистичко, девојчето е во розево, а момчето во сино, ги немаат сите тонови на човечка кожа, ќе има етички групи кои ќе се чувствуваат жртви на расизам. (Забележете ја иронијата)

 5.   Јусус Балдерас dijo

  Време беше

 6.   ДК Бутанда dijo

  Во цидија можеше да се направи и претходно, нели? хахаха

 7.   Jeanан Карлос Де Андраде dijo

  Коле сакам емотикон од # Прегратка !!! Толку е тешко? Или никој не може да го смисли тоа !!! 😡

 8.   Мори dijo

  и за iOS 7? ¿? ¿? ¿? ¿??? Имам iphone 4 🙁 snifff

 9.   Даниел dijo

  Здраво!, Јас само што ја инсталирав бета-верзијата 2 на iOS 8.3: и не знам дали сте забележале (или барем не сум го видел споменат во блоговите), има мала измена во менито за мобилни податоци, бидејќи а Сега добив можност да изберам 2G, 3G и 4g (и исто така ако го исклучиме селекторот, името на него се менува помеѓу Voice и Voice и Data).

 10.   Ари dijo

  Лошото е што е компатибилно само со корисниците на истиот систем, и сега секој андроид испраќа емотикон излегува жолто