iOS 9 веќе е на 75% од поддржаните уреди

стапка на усвојување-ios-9

Практично еден месец, iOS 9 едвај напредуваше на компатибилните уреди и го задржа истиот удел од 71%, но со доаѓањето на јануари, се чини дека новите корисници избраа да го ажурираат својот iOS 9 компатибилен уред со оваа најнова верзија на оперативниот систем на Apple за мобилни уреди.

Во моментов на iOS 9 е инсталиран на 75% од поддржаните уреди, така што доживеа раст од 4% од последната статистика пред две недели. Ние ги извлековме овие статистички податоци од центарот за развој на Apple, каде што ја ажурира стапката на посвојување на секои две недели.

Како што можеме да видиме на графиконот на горниот дел од овој напис, стапката на посвојување на iOS 8 меѓу уредите денес е 19% додека верзиите пред iOS 8, т.е. iOS 7 или порано, сè уште е на 7%. iOS 9 продолжува да руши рекорди за посвојување меѓу корисниците и веќе го надмина усвојувањето на iOS 8 во исто време со iOS 9, што беше 68%. За да се постигне iOS 8, на 77% од компатибилните уреди им требаат шест месеци, за разлика од iOS 9, кој за само четири месеци на пазарот е веќе во 75% од компатибилните уреди.

Усвојувањето на iOS 9 тргна по стапките на iOS 7, што брзо достигна бројка за посвојување од 79%, за само четири месеци, но не успеа да го победи усвојувањето на iOS 9 што за само неколку недели достигна повеќе од 50% од компатибилните уреди, што е најбрза стапка на усвојување за секое работење систем во мобилниот екосистем на Apple. Во моментов најновата верзија достапна за преземање е iOS 9.2, но пред неколку дена Apple ја објави првата бета верзија на iOS 9.3 со многу важни нови функции како што се заштита на лозинка за белешки, обновена здравствена апликација и ноќен режим меѓу другите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус Вајт dijo

  Воопшто не е лошо. 75 + 19 + 7 = 101%
  Како што сите сметки го прават истото ...