iOS 9 пронајден на 71% од уредите

квота-иос9

Според најновите податоци што можеме да ги консултираме на страницата за развивачи на Apple, iOS 9 моментално е во 71% од активните iPhone-и, iPod Touch и iPad. Во последните две недели, квотата на iOS 9 додаде само една точка, што се чини покажува дека усвојувањето на iOS 9 е забавено од сите оние корисници кои имаат активен уред и компатибилен со оваа најнова верзија на iOS.

1% што заработија квота на iOS 9, произлезе од корисници кои сè уште користеа iOS 8, што премина од 22% пред две недели на 21%, што се одразува дека мнозинството корисници со iOS 8 биле тие што направиле скок на деветтата верзија на iOS.

До денес наоѓаме уреди, 8% сè уште користат iOS верзии 7 или пониска. Имајте на ум дека iPhone 4, уред кој престана да прима ажурирања со доаѓањето на iOS 8, сепак е функционален уред иако со некои ограничувања, а за корисниците кои се задоволни со едноставен уред, овој модел ја прави својата улога повеќе од доволно .

Додека iOS 9 постојано напредува во екосистемот iOS, најновата верзија на Android Marshmallow, моментално се наоѓа во 0,5% од компатибилните уредиИако е точно дека во текот на овој месец, многумина ќе бидат уредите што ќе ја добијат ажурирањето на најновата верзија на Android 6, како што се Samsung, LG и Sony.

Претходната верзија на Андроид, Лижавчето е на 29% на поддржаните уреди, ако ги составиме верзијата 5.0 и верзијата 5.1 заедно, бидејќи некои производители не се потрудија да го објават првото ажурирање. Верзијата на Андроид што продолжува да владее во екосистемот Андроид е сепак КитКат, со удел од 36%.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.