iOS15: Како да ја прилагодите големината на фонтот за секоја апликација поединечно

iOS 15 на WWDC 2021

Поминаа неколку недели од објавувањето на iOS 15 и iPadOS 15 и Продолжуваме да откриваме нови функционалности во рамките на новите оперативни системи КупертиноНа Овој пат, ви носиме можност да промените и прилагодете ја големината на текстот поединечно за секоја апликација. Што значи тоа? дека во апликација можеме да го имаме во голема големина и, во која било друга, помала големина.

Пред доаѓањето на iOS 15 и iPadOS 15, можноста што ни ја даде Apple беше да ја конфигурираме големината на текстот како голема, мала или средна. Сепак, ова ќе важи подеднакво за сите апликации инсталирани на уредот, без разлика дали станува збор за Белешки, Мапи или самиот WhatsApp.

Некои од апликациите направија многу добро со промена на буквата за да видат с everything подобро, како што е WhatsApp (исто така зависи од тоа колку долго нашите пријатели ни праќаа пораки ...) и други можеби не толку затоа што ја загубивме видливоста на функционалностите ако го зголемиме како Белешките.

Овој проблем исчезнува со iOS 15 и iPadOS 15 оттогаш имаме можност да ја измениме дури и големината на буквите на почетниот екран без да ја смениме внатрешната големина на самите апликации при отворањеНа За да дознаете како можете да го прилагодите, не заборавајте да не прочитате подолу.

Како да ја прилагодите големината на фонтот поединечно на вашиот iPhone

Пред с, неопходно е да се вклучи функционалноста во Контролниот центар Големина на текст. За да го направите ова, мора да ги извршите следниве чекори:

 • Одете нагоре и отворете подесувања
 • Кликнете на Контролен центар
 • И еднаш овде, ќе мора додадете функционалност Tamaño del texto оние што веќе сте ги активирале. Willе биде потребно само да го притиснете зеленото копче + лево од функционалноста ако веќе не е вклучено.

Откако ќе се извршат овие чекори, ќе биде само потребно отворете ја апликацијата со која сакаме да управуваме, преземете го Контролниот центар и кликнете на функционалноста. Getе добиеме лизгач каде што можеме да ја прилагодиме големината на текстот и во преклопникот што се појавува на дното на екранот што ќе ни овозможи да избереме дали сакаме да го примениме само на оваа апликација или на ситеНа Може да го примениме истото на почетниот екран за да го прилагодиме одделно.

Без сомнение, секој пат кога Apple работи и ги профилира своите оперативни системи повеќе. Оваа функционалност несомнено ви овозможува да се прилагодите на вкусот на секој корисник на начинот на кој сакате да ја видите секоја апликација и што оперативниот систем е многу повеќе личен и, пред с, функционален.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pablo dijo

  Добро:

  Многу добар трик; сепак: во мајчините апликации, промената на големината на фонтот е во моментов, но во апликации од трети страни, барем во мојот случај со iPhone 13ProMax со iOS 15.0.1 за да работи морав да излезам и повторно да ја внесам апликацијата.

  честитки