iPad и MacBook, кога вреди секој?

Во последните месеци, особено со постојаните подобрувања на iPad Pro, компанијата Купертино постојано инсистира на еден вид ривалство помеѓу iPad и MacBook. Всушност, се чинеше дека Тим Кук има одреден интерес да го „убие“ персоналниот компјутер во корист на „Ајпад“, и покрај фактот дека ова беше токму во времето кога таблетите почнаа да стагнираат на пазарот. С.Ако размислувате да набавите производ на Apple за вашиот секојдневен живот, можеби ќе почнете да се прашувате помеѓу MacBook и iPad, ние ќе ви помогнеме рефлектирајќи ги нивните главни разлики.

Исто така смета и најевтиниот iPad

Новата големина на iPad 10,2 со големина од 2019 инчи и фактот дека сега можеме да додадеме и официјална тастатура во форма на многу корисен ракав, го прави дури и iPad добар облог за секојдневна употреба како „персонален компјутер“. Сепак, за волја на вистината, мислам дека треба да го споредиме опсегот iPad Pro со целиот опсег на MacBook и да го оставиме iPad (2019) како алтернатива на оние кои навистина не сакаат да трошат премногу, а во исто време и да немаат премногу високи побарувања. Се сеќавам дека iPad (2019) работи iPadOS во својата најнова верзија.

Сепак, вНема USB-C приклучок, што во голема мера ги ограничува неговите можности. Сепак, овој iPad има 3 GB RAM меморија, компатибилност со Apple Pencil и можеме да го најдеме од 369 евра на продажни места како што е Амазон. Под ова мислиме дека ако ви е јасно дека iPad ќе има ограничена поврзаност, можеме да ја искористиме неговата леснотија и огромна автономија за основните задачи при конзумирање содржина, уредување на некои фотографии и секако управување со задачи и автоматизација на канцелариите. Интересен уред што може да не придружува секој ден до институтот и Универзитетот за помалку од 400 евра, ми се чини без сомнение подобар од алтернативите во истиот опсег на цени кои ги интегрираат Windows 10.

Опсегот „Про“ е веќе нешто друго

Кога одиме на iPad Pro работите се менуваат. Имаме две опции, 11 и 12,9 инчи, мемории помеѓу 64 GB и 1TB и што е најважно, USB-C приклучок што елиминира секаков вид ограничување на ниво на поврзаност. Во овој дел, освен во однос на количината, наоѓаме техничка врска со опсегот MacBook Air и MacBook Pro, сите овие уреди зависат исклучиво од нивните порти USB-C, така што ограничувањата ќе ги постават адаптерите. Сепак, не смееме да пропуштиме да споменеме дека iPad Pro има верзии од 4 GB и 6 GB RAM меморија (во зависност од избраната меморија), така што станува доволно за ден за ден.

Сепак, во смисла на „корисност“ не ми изгледа фер да го споредувам опсегот iPad Pro со опсегот MacBook Pro кога станува збор за сировата енергија. IPad Pro се покажа како доволен, но MacBook Pro оди малку подалеку во перформансите при уредување видео или извршување тешки задачи, никогаш не заборавајќи го тоа macOS има одредени апликации на ниво на продуктивност кои многу го искористуваат iPadOS, сè уште е многу зелен во овој дел.

Преносливоста е исто така важна

MacBook во која било од своите верзии е сè уште уред дизајниран да се наоѓа на основата и многу покомплексен од дизајнот на iPad. Квинтесенцијалниот тенок и лесен MacBook Air нуди затворена дебелина од 1,56 см и вкупна површина долга 30,41 инчи. Од своја страна, најголемата верзија на iPad Pro (12,9 ″) е дебела 0,59 сантиметри со должина од 24,76 см и ширина од 17,85 см, но не забораваме на тежината, едвај 468 грама за iPad Pro и 1,25 кг за MacBook Air .

iPad Pro 2018

Ако бараме преносливост, леснотија, удобност и пред сè да можеме да ги користиме на многу поразновиден начин (во кревет, на кауч, во метрото ...), iPad Pro, дури и во својата најголема верзија, нуди подобри алтернативи дури и на најтенкиот и најлесниот MacBook. Сепак, мора да споменеме дека од гледна точка на практичност, iPad Pro губи цели броеви без случајот Smart Smart Keyboard, бидејќи го користите без вратило за поддршка, а уште помалку без тастатура не е ништо помалку од лудо.

iPadOS VS macOS

iPadOS е голема мала револуција на Apple во последните датуми, оперативниот систем на iPad стана мал целосно функционален десктоп систем и со една од најдобрите кориснички интерфејси досега видена, хибридот помеѓу MacOS и iOS што сите го очекувавме. Сепак, откриваме отсуство на голем дел од апликациите насочени кон развој и продуктивност кои се присутни во macOS, иако имаме многу алтернативи, ако побараме малку повеќе професионализам, зависноста од iPadOS може да се скрати со отсуство на софтвер од квалитет.

Од друга страна, macOS е сè уште лесен систем, во постојан развој и пред сè сигурен. Иако iPadOS порасна, тој сè уште има да стори да се понуди како сериозна алтернатива на macOS. и затоа на MacBook. Не смееме да заборавиме дека некои интеграции како што се iPadOS тастатурата и системот на глувчето се сè уште незрели и бараат одредено ретуширање што може да стане кошмар.

Значи ... кога е подобар iPad или MacBook?

Клучот ќе лежи во потребите на корисникот. Ако размислувате да консумирате содржина, вие сте студент кој својот развој го темели на пакетот Office, уредување фотографии, управување со документација и сакате разноврсен уред што ќе ви овозможи да играте, однесете го лесно каде што сакате, неограничена поврзаност благодарение на USB-C и пред се автономија на срцев удар, iPad во кој било аспект е ваша алтернатива.

Ако вашата работа зависи од оваа алатка, вие барате сигурност, многу развој на ниво на софтвер и сигурен и квалитетен производ што има децении добра репутација зад себе, MacBook е вашиот тим. Исто така цената е камен-темелник, ако вашиот буџет е ограничен на 500 евра, iPad е подобар од Macbook.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.