Следната генерација на iPad Mini ќе има мини-LED дисплеј

iPad mini рендерирање

Зборуваме за гласини повеќе од една година кои укажуваат на целосен редизајн на iPad Mini, застарен дизајн, но сепак нуди поддршка за Apple Pencil во својата 5-та генерација кој моментално се продава.

Ако ги игнорираме гласините, новиот iPad Mini би можел да ја прошири големината на екранот од сегашните 7 инчи на 8,5 или можеби на 9 инчи, намалувајќи ги рамките за да ја задржи големината. Touch ID би се префрлил на страна како iPad Air и ќе донесе а USB-C врска.

Но, исто така, ако обрнеме внимание на Digitimes, најважната новина на оваа шеста генерација на iPad Mini ќе биде екранот, екран што ќе донесе мини-ЛЕР технологија.

Според овој медиум, производителот BLU Radiant ќе започне да испраќа мини-ЛЕД-екрани во третиот квартал од 2021 година, екрани кои ќе бидат наменети не само за следната генерација на iPad Mini, туку и за следното MacBook PRo што Apple би го планираа лансирање на пазарот во последниот квартал од оваа година.

Треба да се запомни дека екраните со мини-ЛЕР технологија нудат а поголема осветленост, подобар контраст и подлабоки црнки, црнци кои не нудат ист квалитет како панелот OLED.

Марк Гурман претходно изјави дека новиот iPad mini ќе биде објавен кон крајот на оваа година и испораките на компонентите поврзани со мини-LED дисплејот ќе започне во третиот триместар на годината со што се потврдуваат информациите од Digitimes.

Од 9to5Mac, тие неодамна тврдеа дека следниот iPad mini ќе го има овој ист чип А15 како и следната генерација на iPhone 13, ќе вклучува А. Паметен конектор за лесно поврзување на компатибилни тастатури. Со овие подобрувања, сосема е изводливо дека „Епл“ исто така ќе ја прошири „Унијата“ број на звучници на овој уред, како што е наведено од Jonон Просер.

Она што е јасно е дека еЦената на овој модел нема да биде иста отколку iPad Mini 5, уредот што ја поминува својата големина е многу скап.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.