iPad Pro VS Microsoft Surface, сличен, но не ист

Површина-iPad-Pro

IPad Pro дојде да му конкурира на Microsoft Surface. Тие се априори два уреди кои реагираат на исти потреби и кои се насочени кон иста публика, оние кои бараат максимална преносливост, но со доволно моќ за да можат да извршуваат задачи на професионално ниво. Но, и покрај физичките сличности и фактот дека нивните перформанси изгледаат многу слични, разликите се многу евидентни., во основа затоа што вашиот оперативен систем е. Во The Verge тие ги споредија и професионалните таблети и заклучоците што ги извлекоа се многу интересни.

И двата уреди се одлични таблети насочени кон користење со тастатура и игла. Microsoft Surface го вклучува моливот меѓу неговите додатоци што доаѓаат во кутијата, додека Apple Pencil мора да се купи одделно. И двата уреди имаат тастатури како додаток што мора да ги купите, иако е главен за употреба. Априори со сите овие додатоци двата уреди можат да прават исти работи, но начинот на тоа е многу различен во едниот и другиот.

Во споредбата, тие инсистираат на тоа дека Surface е во основа лаптоп, додека iPad Pro е таблет, и ова се покажува во нивните оперативни системи. Microsoft Surface носи Windows 10, десктоп оперативен систем кој има свои недостатоци кога станува збор за користење на уредот како таблет. IPad Pro користи iOS 9, што значи дека сите апликации се прилагодени да се користат на екран на допир, а имате и огромен каталог на App Store на располагање, но ова има своја лоша страна: многу „Pro“ апликации не се дизајнирани за употреба на Мобилни уреди. Најкласифицирачки пример е Adobe Photoshop, кој на површината е достапен во неговата целосна потенцијална верзија на работната површина, додека на iPad Pro е истата мобилна апликација што се користи на „нормалните“ iPad-и. Предност или неповолност? Тоа ќе зависи од употребата на секој од нив.

Споредбата се фокусира на дигиталното пенкало на секоја од двете таблети. Јаболковиот молив излегува како победник за многу поприродно пишување и цртање и исто така со одлична технологија за отфрлање на дланката, квалификувајќи го како најдобро дигитално пенкало што некогаш го користеле. Стилот на Microsoft Surface воопшто не е лош, но заостанува малку во овие аспекти. Она што го освојува е фактот дека на врвот има „гума за бришење“, како моливи со гума, за кои велат дека недостасува во моливчето „Епл“. Видеото ни остава многу повеќе детали кои се многу интересни затоа ви препорачуваме да разгледате бидејќи вреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кристијан Гузман Сандовал dijo

  Вистинската разлика е во тоа што површината е добра за повеќе од социјални мрежи, iMessage или едноставни игри. iPad Pro никогаш нема да го замени користењето компјутер како што тоа го прави површината. Apple е погрешно поставен со тој производ

 2.   Луис Падилја dijo

  Заостанат фанатик е оној кој навредува друг затоа што не размислувал како него. Никогаш не сме го сториле тоа.