iPadOS 13.5.5 ќе додаде нови кратенки на тастатурата

Кратенките на тастатурата ни овозможуваат да извршуваме активности без да мора да ги користиме системските менија. Штом ќе се навикнете, тешко е да се живее без нив. iPadOS ни нуди голем број кратенки на тастатурата за активирање и деактивирање на различни функции, сепак, сè уште има простор за подобрување.

Бета-верзијата и за iOS 13.5.5 и iPadOS 13.5.5 повторно покажува референци за новите функции што би можеле да пристигнат во последното ажурирање што го добива iOS 13. Додека iOS 13.5.5 покажува препораки за нов аудио дел за Apple News +, iPadOS 13.5.5 вклучува упатувања на две нови кратенки на тастатурата.

Според медиумите 9t5Mac, iOS 13.5.5 вклучува упатувања на две нови кратенки на тастатурата, кратенки што ги заменуваат класичните функциски копчиња на тастатурите на Apple. Овие нови кратенки на тастатурата тие ќе овозможат и промена на осветленоста на екранот и осветлувањето на тастатурата во модели кои ја вклучуваат оваа функција, како што е новата Магична тастатура со тастатура, нова тастатура што веќе ја имавме можноста да ја тестираме во „Актуалдадид Ајфон“.

iPadOS интегрира интерфејс за да укаже на промени во нивоата на осветленост кога користиме тастатура што вклучува наменски функциски копчиња, на многу сличен начин со интерфејсот macOS. Во моментов iPadOS 13 дозволува пренаменете неколку клучеви така што тие вршат поинаква функција од онаа што ја имаат воспоставено природно, како што е копчето Shift што дејствува како копчето Esc.

Опцијата што овозможува менување на осветленоста на iPad веројатно ќе работи ремапирање на некои клучеви исто како што можеме да сториме во моментов, но со специфична комбинација на копчиња. Во моментов не знаеме кога Apple планира да ја додаде оваа функционалност, но најверојатно тоа ќе го стори со лансирањето на iPadOS 13.5.5, верзија што треба да се појави на пазарот пред прославата на WWDC 2020 на 22 јуни .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.