IPadOS 14 го ограничува максималното количество меморија што апликациите можат да го користат на iPad Pro 2021

Со лансирањето на новата палета на iPad Pro, Apple конечно јавно објави колку RAM меморија се наоѓа во нејзините уреди. Новиот опсег на iPad Pro 2021 со процесорот М1 вклучува 8 GB RAM меморија во сите модели, сума што е толку двојно до 16 GB на моделите од 1TB и 2TB.

Сепак, и како што рече рекламата Енергијата без контрола е бескорисна, Јаболко ја ограничува количината на меморија преку iPadOS 14 што можат да ги користат апликациите за овој модел. Максималната количина на меморија што можат да ја користат е 5 GB. Веројатно со iPadOS 15 Apple ќе им овозможи на развивачите да користат повеќе RAM меморија од уредите, во спротивно нема смисла да се проширува меморијата ако ниту една апликација од трети страни не може да ја искористи истата.

Оваа граница, како и обично, не е официјално објавена од Apple, туку повеќе го знаевме преку развивачот на апликацијата Procreate, апликација која беше ажурирана пред неколку дена за да се прилагоди на моќта што ја нуди процесорот М1 во iPad Pro 2021.

Оваа вест е објавена по ова ажурирање, бидејќи многумина беа корисници кои тие беа разочарани од бројот на слоеви што може да се користи во апликацијата и покрај значителното зголемување на меморијата на уредот во споредба со претходните модели. Со ова последно ажурирање, апликацијата го зголеми бројот на слоеви од 91 на iPad Pro во 2020 година на 115 на моделот 2021 година.

Инвеститорот на Procreate изјави дека бројот на слоеви е ограничен затоа што апликацијата мора прилагодете се на ограничената мемориска околина на новиот iPad. Овој проблем ги погодува сите мултимедијални апликации дизајнирани за професионалци, ограничување кое скоро сигурно ќе исчезне со лансирањето на iPadOS 15, чија прва бета верзија ќе биде објавена за две недели, по завршувањето на денот на отворање на WWDC 2021.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.