IPadOS 15 совети и трикови за да извлечете максимум од тоа

Со доаѓањето на iOS 15 се приближува с closer поблиску, затоа немаме друг избор освен да го анализираме идниот оперативен систем на компанијата Купертино за да ве информираме добро во моментот на сите новости, само тогаш ќе можете да извлечете максимум од вашите уред и за тоа во моментов сме iPhone.

Откријте со нас овие мали трикови и новости за iPadOS 15 што ви ги носиме и ракувајте со вашиот iPad како експерт. Не пропуштајте ги, сигурно многу од нив с still уште не ги знаете и ќе ве изненадат, дали ќе ја пропуштите оваа прилика?

Како и во други прилики, решивме да го придружуваме овој пост со прекрасно видео од нашиот канал YouTube, па ако не сте го знаеле, добро време е да се претплатите и да ни помогнете да продолжиме да растеме, веќе имаме уште неколку за претплатниците од 100.00 и сите се бројат.

Ја користиме оваа прилика да ве потсетиме дека во моментов iPadOS 15 Таа е во бета фаза, така што овие вести подлежат на мали промени од сега до септември или октомври, кои ќе бидат објавени како официјално претставување на оперативниот систем.

Преведувачот е целосно интегриран

Сега преведувачот iOS 15 е целосно интегриран во iPadOS 15 со доаѓањето на новиот оперативен систем, затоа не треба да ја пропуштите можноста што ви ја нуди Apple. Како прво, преведувачот е целосно проширен преку Сафари, затоа, Кога внесуваме веб -страница на друг јазик, иконата „преведувач“ ќе се појави во лентата за пребарување Safari. Едноставно притискање ќе направи магија и страницата ќе биде преведена. Во нашите тестови даде добри резултати и преводите се импресивно добри за она што би го очекувале.

Истото се случува и со апликацијата за превод што конечно стигнува до iPadOS 15. Целосно. На овој начин ќе имаме неколку режими на превод, првиот е оној што ќе ви овозможи да го преведете текстот што го внесувате на кој било од јазиците што се наоѓаат во рамките на актерската екипа. Истото ќе се случи и со режимот „разговор“, едноставно ќе слушате преку микрофон и ќе ни го понудите резултатот. Всушност, апликацијата ќе биде уредена вертикално и на поделен екран, така што соговорниците ќе можат лесно да комуницираат со корисничкиот интерфејс. Очигледно, ние исто така можеме да преведуваме директно преку микрофон, па дури и со новите карактеристики на интеграција и идентификација на текст преку камерата.

Лупата се врати и имаме фиока за апликации

Како што ќе се сетите на повеќето „ветерани“ корисници во овој iOS, Во минатото, пред доаѓањето на селективно лизгање (кога го држите копчето за празно место на тастатурата), изборот на текст ќе отвори „лупа“ за да можеме поточно да се префрламе помеѓу буквите. Па, тоа прекрасно лупа магично се врати на iOS 15 за да ги олесни сите процедури.

Фиока за апликации iOS 15, тој нов систем за сортирање апликации што ќе го сакате или мразите. Лично, изгледа како успех и се навикнав на неговата употреба, да бидеме искрени, не користиме повеќе апликации дневно од оние што се појавуваат на почетниот екран. Сепак, изданието на домашните екрани, Виџетите и нарачката на центарот на вниманието, исто така, доаѓаат на iPadOS 15, бидејќи не може да биде поинаку.

Промени во Safari и нови мултитаскинг

сафари беше еден од големите „губитници“ на овој нов iOS 15, сега системот за управување со јазичиња изгледа повеќе како macOS од кога било, што н makes прави чудни и не многу интуитивни на почетокот. На овој начин, екстензиите и внатрешните апликации, исто така, достигнуваат подлабоко.

 • Можете лесно да ги преместите јазичињата
 • Приспособете ги картичките на левата странична табла
 • Додадете и прилагодете го почетниот екран

Истото со мултитаскинг, Сега ќе се рефлектира со тројна точка во горниот дел, лизгајќи надолу ќе можеме да комуницираме и ќе се појави централната лента што ни овозможува да ја прилагодиме големината по наш вкус и да победиме.

 • Можете да управувате со повеќе задачи со лизгање на горната тројна точка нагоре> надолу
 • При мултитаскинг апликациите во SplitView се појавуваат заедно и можеме да ги затвориме
 • Останатите вообичаени гестови во мултитаскингот остануваат

Приватност при споделување екран и интеграција со macOS

Започнуваме со многу интересна рута, ако одите Поставки> Известувања> Сподели екран ќе можете да деактивирате или активирате ако ви се допаѓа можноста да ги прикажете или не известувањата што ги добиваме додека го споделуваме екранот. Како што знаете, FaceTime сега ни овозможува да споделиме што правиме на нашиот iPad додека остваруваме повик, така што оневозможувањето известувања е практично неопходност.

Ако добро се сеќавате, интеграцијата со macOS ни овозможува да го користиме нашиот iPad како продолжена работна површина, Па, не само за да се прикаже содржина, туку и новата тастатура и курсорот iPadOS ќе се интегрираат кога ќе го поместиме глувчето од екранот каде што работиме со macOS за да понудиме подобро искуство директно на iPadOS, пробајте.

Фотографии на Apple TV и додатоци од далечина

Апликацијата Фотографии беше еден од големите корисници на доаѓањето на iPadOS 15, особено во однос на можностите. Сега кога избираме фотографија, ќе можеме да го притиснеме копчето «i» во кое ќе се појават многу информации:

 • Можеме да додадеме наслов за да им помогнеме на вештачката интелигенција и во центарот на вниманието
 • Можеме да пристапиме до конкретното име и датум на фотографијата
 • Е можеме да пристапиме до информациите EXIF ​​што ќе ни го покажат уредот на фотографијата, карактеристиките на камерата и поставките за одредена снимка
 • Weе покажат мини-карта со геолокација на фотографијата, ако сакаме.

iPadOS 15

И, конечно, новиот далечински управувач на Apple TV, Ако се лизнете нагоре> надолу за да го намалите Контролниот центар, ќе го видите од десната страна (ако имате Apple TV дома) новиот далечински управувач на Apple TV. И покрај тоа што е помал и го покажува малиот trackpad што ќе ни го олесни користењето, тој троши половина екран и нема да можеме да го користиме во SplitView, нешто што замислуваме дека ќе го поправат во иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.