iPad ќе служат како додатоци за домашен комплет за HomeKit со iOS 16

И покрај тоа што се чинеше на почетокот, Apple го потврди тоа iPad-ите ќе продолжат да функционираат како центар за додатоци HomeKit со iOS 16, но ќе има ситно печатење, бидејќи нема да работи со новата архитектура Matter.

Пристигнувањето на iOS 16 донесе ново крило во неговиот код: iPad не се појави како центар за додатоци. Сепак, Apple потврди за The Verge дека конечно неговиот таблет ќе продолжи да функционира како таков, иако ќе има непријатности што нема да биде компатибилна со новата архитектура која доаѓа подоцна оваа година која се однесува на новиот Matter стандард, што ќе овозможи интероперабилност помеѓу уреди од различни брендови. Корисниците кои зависат од iPad како централен ќе можат да продолжат да уживаат во истите функционалности што ги имаат досега, но нема да можат да го користат новиот стандард, негативна точка што додава на другите ограничувања што веќе постоеја.

HomeKit бара централен додаток на кој се поврзани сите уреди компатибилни со домашната автоматизација на Apple. Apple TV HD или 4K, HomePod и HomePod mini се препорачани уреди целосно да го искористиме сето она што ни нуди платформата на Apple, а досега можеше да се користи и iPad, иако со ограничувања. Ажурирањето на HomeKit ќе пристигне подоцна оваа година за да го направи компатибилен со Matter. Оние кои имаат iPad како центар треба да го избегнат тоа ажурирање или таблетот повеќе нема да функционира како центар.

Доаѓањето на Материја поддршка ќе направи можеме да заборавиме дали некој уред е за Alexa, Google Assistant или HomeKit, бидејќи сите уреди компатибилни со Matter ќе бидат компатибилни со сите три платформи. Ќе има и повеќе предности, како што е компатибилноста со Thread што ќе ни овозможи да ги деконструираме нашите домашни WiFi мрежи, проблем што почнува да се појавува кога веќе имате многу уреди за домашна автоматизација поврзани на вашиот рутер. Самите уреди ќе можат да дејствуваат како „рутери“ за поврзување на другите уреди, оставајќи го нашиот рутер за интернет конекциите на нашите компјутери, телефони, таблети и конзоли за игри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.