IPhone и iPad модели компатибилни со iOS / iPadOS 14

Сега е официјално. Apple официјално објави што има ново во следната верзија на iOs 14, iPadOS 14 и остатокот од оперативните системи на уредите што Apple во моментов ги става на располагање на корисниците. Во оваа прилика, новитетите на iOS 14 се повторно инфериорни во однос на оние што можеме да ги најдеме во верзијата за iPad.

Она што не се промени е компатибилноста на оваа нова верзија на iOS со онаа од минатата година, оттогаш сите уреди што се компатибилни со iOS 13 исто така ќе бидат компатибилни со iOS 14. Кога Apple ќе го објави iOS 15, најверојатно ќе бидат исклучени постарите уреди како iPhone 6s Plus и 1-та генерација iPhone SE.

Но, за тоа останува уште повеќе од една година, важно е денес да се знае кои се уреди кои од септември ќе можат да инсталираат iOS 14 и iPadOS 14. Ако не сте програмер, почнувајќи од јули, Apple ќе започне да ги лансира првите јавни бета-верзии на двата оперативни системи, па ако не можете да чекате до септември, само почекајте неколку дена или преземете некои од профилите на програмерите што циркулираат на Интернет (нешто што од Актуалидад iPhone не го препорачуваме).

IOS 14 компатибилни модели на iPhone

 • IPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • IPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • IPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1-ва генерација)
 • iPhone SE (2-ва генерација)

IPod touch модели компатибилни со iOS 14

 • iPod touch (7-та генерација)

IPad модели компатибилни со iPadOS 14

 • iPad Pro 12.9 инчи (4-та генерација)
 • iPad Pro 11 инчи (2-та генерација)
 • iPad Pro 12.9 инчи (3-та генерација)
 • iPad Pro 11 инчи (1-та генерација)
 • iPad Pro 12.9 инчи (2-та генерација)
 • iPad Pro 12.9 инчи (1-та генерација)
 • iPad Pro 10.5 инчи
 • iPad Pro 9.7 инчи
 • iPad (7-та генерација)
 • iPad (6-та генерација)
 • iPad (5-та генерација)
 • iPad mini (5-та генерација)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3-та генерација)
 • iPad Air 2

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.