IPhone 11 триумфираше во продажбата за време на пандемијата Covid-19

„Ајфон 11“ и денес е уредот што треба да го победи остатокот од сегашните брендови на паметни телефони и така стои во извештајот на usуси Хонг, директор за истражување на смартфони во Омдија, што ги покажува податоците добиени од компанијата Купертино со овој модел на iPhone во текот на првите три месеци од годинава - тоа е месеци на целосна пандемија Covid-19 - и се наоѓа на првите позиции како најпродаван модел со 19,5 , XNUMX милиони уреди.

На Apple му се чини лесно да ги постигне овие бројки за продажба со iPhone 11 на пазарот, но ние мора да ја истакнеме одличната работа на нејзините конкуренти во последните неколку години и особено ситуацијата што ја доживеа низ целиот свет коронавирусната криза. Овие први месеци од годината обично не се најдобрата сезона на продажба за која било компанија за паметни телефони поради продажбата од претходните месеци во божиќните периоди и така натаму, па да се дојде до врвот во однос на продажбата не е лесно како што изгледа, па дури ни за самиот Apple.

Во оваа смисла, вториот најпродаван паметен телефон беше - според ова рангирање - Samsung Galaxy A51 со испорачани 6,8 милиони единици, следен од Xiaomi Redmin Note 8 со 6,6 милиони единици и на третото место Xiaomi Note 8 Pro со 6,1 испорачани милиони единици. Како што можеме да видиме на овие бројки 19,5 милиони единици на iPhone 11 испратените се далеку над останатите, а исто така четвртото место на ова рангирање е за друг модел на Apple, iPhone XR со испорачани 4,7 милиони уреди.

„Епл“ исто така испорача скоро 4,2 милиони модели овој квартал iPhone 11 Pro Max и 3,8 милиони iPhone 11 Pro‌ Ако беа изброени заедно во оваа студија на пазарот спроведена од Омдија, двата модели ќе стигнеа до вториот чекор од продажниот подиум. Омдија е компанија за истражување што е основана по спојувањето на истражувачкиот оддел на Информа Тех и фирмата за истражување технологија IHS Markit.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.