IPhone 12 амортизира помалку од iPhone 11

Сите знаеме дека производите на Apple многу добро се држат пазарната вредност еднаш користено некое време. За корисникот, тоа е добро и лошо во исто време. Па, затоа што сакате да го купите новиот iPhone оваа година, можете да го продадете вашиот iPhone по добра цена дури и ако е стар еден, два или три години. И лошо затоа што ако барате половна, за малку повеќе ја купувате нова.

Само што е објавена студија која укажува на тоа дека iPhone 12 ја задржува својата вредност подобро со текот на времето од iPhone 11. Без сомнение, сегашниот што има 5G, е ценет повеќе од неговиот претходник.

Според ново пријавите објавен од Продава Мобилен, сегашните модели на опсегот iPhone 12 ја задржуваат својата пазарна вредност подобро од iPhone 11, откако помина исто толку време од нивното лансирање.

За време на шест месеци по лансирањето, моделите на iPhone 12 изгубија во просек 34,5 проценти од нивната вредност, додека во истиот временски период по лансирањето на линијата iPhone 11, тие го изгубија 43,8 проценти од нејзината вредност.

Ова значи дека моделите на iPhone 12 во моментов ја одржуваат својата вредност на 9,3  проценти подобри од моделите на iPhone 11 за шест месеци по нивното издание.

Веројатно е дека инкорпорирањето на 5G врска на ајфони 12 имаат многу врска со тоа. На iPhone 11 му недостасува таква компатибилност и тој е силен аргумент да се ограничи продажбата денес, во средината на комерцијалната кампања за поврзување 5G.

IPhone сè уште е смартфон кој е тој подобро ја држи својата вредност откако ќе се искористибез оглед на специфичниот модел. На пример, a учат Претходната исто така од SellCell покажа дека iPhone 12 вреди за 20 проценти подобар од Samsung Galaxy S21.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.