IPhone 13 има иста RAM меморија како и претходната генерација

Apple никогаш не дава информации за RAM меморијата на своите уреди. Ова е затоа што на ОС што го носи не бара толку многу меморија за правилно функционирање и тоа им овозможува да инсталираат помали мемории на нивниот iPhone. Но, кога станува збор за продажба на производот, лошо е да имате спомени под конкуренцијата, што го прави Apple да избегне да ги пријави овие податоци во својата главна презентација. Сепак, бета верзијата на Xcode 13 ја откри RAM меморијата на новиот iPhone 13. Додека Про изнесува 6 GB, iPhone 13 и 13 mini остануваат на 4 GB. Овие податоци се исто како и спомените за iPhone 12 презентирани во септември минатата година.

6 GB RAM меморија за iPhone 13 Pro и 4 GB RAM меморија за iPhone 13 и 13 mini

Клучот за добивање на овие информации е во скриен код во Xcode 13 бетаНа Како и во други прилики, овие бета ни овозможуваат пристап до релевантни информации за уреди што с are уште не се во наши раце. Тоа веќе се случи минатата година со iPhone 12 и пред две години со iPhone 11 со кој успеавме да извлечеме информации од внатрешниот хардвер преку Xcode betas што Apple им ги дава на програмерите откако ќе заврши септемвриската говорница.

Новиот iPhone 13 во сите достапни бои

Поврзана статија:
IPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max ги делат истите камери

Програмерите ги извлекоа тие информации и беше можно да се знаат RAM меморијата на новиот iPhone 13. Оваа меморија му овозможува на iPhone привремено да складира податоци со бришење на сите информации кога уредот се рестартира или исклучува. Количината на RAM меморија е поврзана со перформансите на уредот, но интервенира и променливата на оперативниот систем која мора да биде способна да ги оптимизира ресурсите. Оперативниот систем кој добро ги оптимизира ресурсите нема да има потреба од големи количини RAM меморија за правилно функционирање, како што е случајот со iOS и iPadOS.

Во случајот со iPhone 13, откриено е дека споделете ја истата RAM меморија со iPhone 12. IPhone 13 и 13 mini носат 4 GB меморија, додека моделите Pro и Pro Max поставуваат меморија од 5 GB, исто како и нивните колеги од претходната генерација. Оваа информација може да се потврди кога првите единици ќе бидат примени за неколку недели. Сепак, изворот е ист како и во сите минати генерации и во сите нив оваа информација се согласува со реалноста.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.