iPhone 13 и iPhone 13 Mini, ви ги кажуваме сите детали

Новиот iPhone 13 во сите достапни бои

Apple се врати да се обложува на серија лансирања што детално ги анализиравме овде во Actualidad iPhone, како што е Apple Watch Серија 7, на нов асортиман на iPad па дури и iPhone 13 Pro, па сега треба да зборуваме за најтрадиционалниот и вообичаен терминал на фирмата.

IPhone 13 и iPhone 13 Mini добија интересно реновирање, иако однадвор изгледа дека не се промениле многу, тоа крие некоја друга новина. Откријте ги со нас сите детали за iPhone 13 за да можете детално да ја знаете новата палета на производи од компанијата Купертино.

Намалување на изрез и одржување на екранот

Затоа, новиот уред на Apple речиси целосно го наследува дизајнот на својот брат iPhone 12 ги одржува своите 6,1 инчи. За да го направите ова, монтирајте панел напред OLED Super Retina XDR со компатибилност за Dolby Vision во сооднос 19,5: 9, со сето ова постигнавме резолуција од X 2532 1170 а со тоа и густина од 460 пиксели по инч. Уште еднаш Apple се обложува на а Стапка на освежување од 60 Hz, и работата е што многу се зборува за 120 Hz на кои ќе се монтираат панелите на Apple, но ова е резервирано за „Про“ верзијата на iPhone. Во случај на iPhone 13 Mini имаме панел од 5,4 инчи, со резолуција 2340 x 1080 што нуди 476 пиксели по инч густина.

 • IPhone 13 Димензии: 146,7 x 71,5 x 7,6 мм
 • Тежина на iPhone 13: 173 грамови
 • IPhone 13 Мини димензии: 131,5 x 64,2 x 7,6 милиметри
 • IPhone 13 Мини Тежина: 140 грама

Друг детал од овој преден дел е дека „изрез“, покрај интегрирањето на верзија 2.0 на Face ID, сега има ширина намалена за 20%, сепак, останува точно иста должина, така што употребливата површина на екранот останува речиси иста како и во претходното издание на iPhone. Дефинитивно Apple се одлучи да го намали овој нок, кој го премести звучникот во најгорната област на екранот, нешто што другите телефонски компании го прават веќе некое време, во отсуство на знаење дали квалитетот на звукот се одржува во овој аспект На

На техничко ниво, Apple не сподели нема информации за RAM меморијата, како и обично, така ќе ги чекаме придружниците на iFixit извршете ги вашите први обдукции, иако се претпоставува дека ќе има 6 GB RAM меморија, точно 2 GB помалку од „Pro“ верзијата на iPhone. Во однос на обработката, излегува A13 Bionic процесорот произведен од TSMC и кој Apple го идентификуваше како најмоќниот процесор со интегриран графички процесор за мобилни телефони на пазарот, прашање за кое едвај ќе можеме да разговараме.

Повеќе моќ и нови складишта

Во овој случај, Apple се одлучи за Невронски мотор NPU четврта генерација која ќе помогне во фотографската обработка и изведбата на зголемена реалност и видео игри. Се разбира, едно од големите изненадувања доаѓа во складирањето, за овој опсег на iPhone 13, Apple одлучи да започне 128 GB, удвојување на 64 GB понудени во iPhone 12 и давање на уште две опции што минуваат низ 256 GB и 512 GB, новина што корисниците на iOS несомнено ќе аплаудираат.

Во техничкиот дел на ниво на поврзување, Apple исто така сакаше да биде во тек, за ова го искористи WiFi 6E на овој уред, што сега се случува да го има Вистински 5G со широк опсег за сите верзии на iPhone и што го задржува NFC Се разбира, сега можеме да имаме DualSIM преку eSIM до 5G на двете виртуелни картички, што би можело да биде првиот чекор кон уред без порти. Очигледно, слотот за наноСИМ картичка се одржува, за оние кои немаат можност да имаат eSIM од нивната телефонска компанија.

Камерите се протагонисти

На ниво на камера доаѓа другото големо реновирање, задниот модул сега зафаќа многу повеќе простор и го смени распоредот на сензорите, што оди до дијагонален дизајн, заменувајќи го претходниот вертикален, и без интегрирање на сензорот LiDAR кој е резервиран повторно за опсегот «Про». Главната камера што е широк агол има 12 MP со отвор f / 1.6 и напреден систем за оптичка стабилизација на слика (OIS). Вториот сензор е а 12 MP Ултра широк агол што во овој случај е способен да сними 20% повеќе светлина од претходната верзија на камерата и дека има решетка f / 2.4. Сето ова ќе ни овозможи да снимаме во 4K Dolby Vision, во Full HD до 240 FPS, па дури и да го искористиме „кинематографскиот“ режим кој додава ефект на замаглување преку софтвер, но снима само до 30 FPS.

Што се однесува до предната камера, Apple продолжува да ги искористува предностите на системот True Depth составен од сензор за широк агол од 12 MP, со отвор f / 2.2, 3D ToF сензор и LiDAR, што овозможува снимање во бавно движење со леснотија.

Останатите детали практично остануваат

Зборувајќи за автономија новиот iPhone 13 има 20W брзо полнење и безжичен преку 15W MagSafe. Што се однесува до отпорот, тие повторно се обложија на стандардот IP68 и за Керамички штит на предното стакло, кое ветува дека ќе биде најсилно на пазарот. Како што добро знаете, iPhone може да се резервира од петок на 17 септември, а првите единици ќе бидат испорачани од 24 септември. Може да го купите во боите црвена, бела, црна, сина и розова, вградени во рециклиран алуминиум за шасијата и стакло за задниот дел во сјаен формат, резервирајќи мат за „Про“ како што се случува во други прилики.

Ова ќе бидат цените:

 • iPhone 13 Mini (128GB): 809 евра.
 • iPhone 13 Mini (256GB): 929 евра.
 • iPhone 13 Mini (512GB): 1.159 евра.
 • iPhone 13 (128 GB): 909 евра
 • iPhone 13 (256 GB): 1029 евра
 • iPhone 13 (512 GB): 1259 евра

Како што можете да видите, цените се одржуваат во споредба со минатата година, нешто што треба да се земе предвид поради недостатокот на полупроводници и зголемувањето на трошоците за производство. Наскоро ќе ви ја донесеме нашата длабинска анализа, бидете во тек.

Со кои компании можете да го купите iPhone 13?

Некои од операторите со кои можете да купите, засега, се iPhone 13 Movistar, Vodafone, Orange и YoigoНа За да го добиете паметниот телефон, треба да бидете клиент на операторот и да ангажирате една од нивните цени, или конвергентна или само мобилна.

Цените на iPhone 13 ќе варираат во зависност од моделот што го избирате и телефонската компанија, како што е наведено со Скита. На пример en Vodafone ја има најевтината опција на пазарот од 128 GB iPhone mini за 702 евра. Од своја страна, Movistar и Orange го нудат истиот модел за сума од околу 810 евра. Во врска со iPhone 13, Vodafone е исто така тој што ја дава најевтината алтернативаНа Цената на iPhone 13 со 256GB кај британскиот оператор е 909 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.