IPhone 13 може да ја исплаши продажбата благодарение на неговото име

И покрај тоа што сè уште ништо не е потврдено, аналитичарите брзаат да земат здраво за готово дека новиот iPhone ќе остане таков „IPhone 13“ следејќи го природниот редослед на броевите, нешто што не мора да биде точно, а тоа е дека не сме имале iPhone 9 на пример.

Сепак, тоа не е тривијална тема, Излегува дека бројот 13 во многу култури се смета за несреќен број, и ова може да биде вистински проблем за многу корисници. Затоа, првите анализи укажуваат на деталите дека името може да значи значителен пад на продажбата.

Всушност, ирационалниот страв од бројот 13 е наведен како трискаидекафобија, па затоа оди многу подалеку од едно обично хоби. Многу згради немаат 13-ти кат, како и некои авиокомпании исто така го прескокнуваат среќниот број на седиштата. Ова е нешто што нема да им се случи на навивачите на Реал Мадрид, кои ќе бидат многу среќни што ќе имаат не помалку од 13 ЛШ. Во меѓувреме, момците од SellCell го анализираа реалниот резултат на лансирање на уредот наречен iPhone 13 во однос на продажбата, и изненадувачки, околу двајца од десет корисници велат дека нема да го купат само од таа причина.

И не само тоа, туку 74% од анкетираните сметаат дека Apple треба да бара алтернатива наместо да го именува iPhone 13 во следната верзија на најуспешниот уред на компанијата. Од своја страна, потписот на Купертино е вообичаен во овој вид суеверие, па затоа би ми изгледало навистина чудно што на крајот се одлучуваат за бројот тринаесет. Како и да е, не смееме да заборавиме дека iOS 13 постоеше цела година, со своите последици и се чини дека не им сметаше премногу на корисниците на терминалите, Што мислите за тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.